Finală superbă a Copei Libertadores! Palmeiras și-a apărat trofeul, iar meciul nu a dus lipsă de faze amuzante | VIDEO

Felipe Melo and players of Palmeiras celebrate after the match; Centenario Stadium, Montevideo, Uruguay; Final Copa Libertadores, Palmeiras versus Flamengo. Palmeiras v Flamengo, Libertadores Cup, Football, Estadio Centenario, Montevideo, Uruguay - 28 Nov 2021,Image: 645212700, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

Palmeiras a reușit să câștige ediția cu numărul 62 din Copa Libertadores, după ce a învins în partida cu Flamengo (scor 2-1). Astfel, formația din Sao Paulo și-a apărat titlul câștigat anul trecut.

Finala Copei Libertadores s-a desfășurat la Montevideo, capitala Uruguayului, cu tribunele pline, atmosfera aducând aminte de vremurile în care coronavirusul nu exista.

Scorul a fost deschis rapid de Raphael Veiga în minutul 5. Totul a plecat după o fază frumoasă pornită de Gustavo Gomez, care a centrat mingea din propria jumătate de teren la Mayke, în flancul drept al ofensivei lui Palmeiras. Apoi, acesta a pasat în preajma punctului cu var, iar Veiga nu l-a iertat pe portarul lui Flamengo, Diego Alves.

Finală supxerbă a Copei Libertadores! Palmeiras și-a apărat trofeul, iar meciul nu a dus lipsă de faze amuzante

Spre finalul meciului, în minutul 72, Gabriel Barbosa, starul lui Flamengo, a șutat puternic din unghiul stâng, împingând meciul în prelungiri.

Meciul s-a decis în minutul 95, după ce Deyverson a recuperat mingea în urma unei gafe a unui fundaș de la Flamengo. Golul lui Deyverson a adus al treilea titlu de Copa Libertadores pentru Palmeiras. Anterior, formația din Sao Paulo a mai adjudecat trofeul în 1999 și 2020.

Meciul n-a dus lipsă nici de faze amuzante. Cu doar câteva secunde înainte de fluierul final, Deyverson a căzut pe gazon, după ce a fost atins ușor de centralul partidei, iar momentul amuzant a devenit viral pe internet.

Rezumatul video al finalei Copa Libertadores 2021 poate fi văzut mai jos.

Publicat: 28 11. 2021, 10:15
Actualizat: 28 11. 2021, 10:16