Fanii Angliei au găsit adevăratul vinovat pentru înfrângerea cu Franța din sferturile CM 2022!

Legenda Angliei de la rugby, Jonny Wilkinson, supranumit „David Beckham al sportului cu balonul oval”, este cel care l-ar fi „învățat” pe superstarul Harry Kane cum să execute „corect” o lovitură de la 11 metri, într-un videoclip-parodie din 2018.

Căpitanul lui Tottenham Londra și al naționalei engleze a trimis selecționata pregătită de Gareth Southgate acasă, după ce a ratat lamentabil un penalti în minutul 84 al sfertului cu Franța de la CM2022, încheiat cu scorul de 1-2.

Suporterii Angliei dau vina pe faimosul Jonny Wilkinson pentru eliminarea britanicilor din sferturile CM 2022 din Qatar

Înfrângerea dureroasă în fața rivalei istorice Franța i-a determinat pe fanii Three Lions să caute motive amuzante pentru a justifica execuția de neînțeles a căpitanului Harry Kane, care a șutat mult peste poartă de la punctul cu var la scorul de 2-1 pentru francezi, cu câteva minute înainte de finalul meciului.

În mediul online a reapărut un videoclip din 2018, în care fostul mare rugbyst Jonny Wilkinson, campion mondial cu Anglia, îl „învață” pe Harry Kane cum să execute o lovitură de pedeapsă pentru a câștiga un titlu mondial în sportul cu balonul oval.

La rugby, balonul trebuie să treacă printre buturi, dar pe deasupra barei care le separă la mijloc, ceea ce în fotbal este sinonim cu trimiterea balonului peste poartă, pe deasupra transversalei.

Cele două vedete ale Angliei au filmat clipul parodie în 2018 pentru cei de la Sport Relief, iar la filmări a participat și comediantul John Bishop.

Imaginile din urmă cu patru ani în care Harry Kane este felicitat de Wilkinson după ce trimite balonul de fotbal mult peste poartă au stârnit un val de reacții din partea suporterilor britanici pe Twitter.

Unul dintre fani a exclamat: „Jonny Wilkinson este de vină”, în timp ce un altul a declarat convins că „de asta a ratat Harry Kane penaltiul! Trebuie să îl învinovățim pe Jonny Wilkinson”.

Publicat: 12 12. 2022, 21:00