Elveția, ca România!** Derdiyok și compania au bombardat „panzerele” cu 5 goluri, într-un meci amical

Germania și Olanda, două dintre principalele favorite la câștigarea EURO, au fost îngenuncheate sâmbătă de Elveția și Bulgaria, echipe care vor vedea turneul final de la televizor. „Panzerele” au pierdut cu 5-3 în „Țara Cantoanelor”, în timp ce „Portocala Mecanică” a fost executată în ultima secundă, pe propriul teren, de bulgari (1-2).

Amicalele jucate sâmbătă în pregătirea turneului final care va începe pe 8 iunie în Polonia și Ucraina nu au fost de bun augur pentru două dintre favorite. Germania a cedat cu 5-3 în fața Elveției, într-un meci în care erou a fost Eren Derdiyok, marcator al unei „triple”.

Învingătorii de sâmbătă nu mai marcaseră cel puțin cinci goluri într-un meci din septembrie 2004, când au învins-o pe Feroe cu 6-0! Mai interesant este însă faptul că nemții au reușit contraperformanța de a scoate de cinci ori mingea din plasă pentru prima dată după mai bine de opt ani. Precedentul se consumase pe 28 aprilie 2004, înaintea Campionatului European din Portugalia, când România surclasa „panzerele” în Giulești cu 5-1 prin golurile lui Pleșan, Raț, Dănciulescu (2) și Caramarin.

Bulgaria, victorie după 14 luni

Un rezultat și mai surprinzător decât cel înregistrat de Germania a fost înfrângerea Olandei, pe propriul teren, cu 2-1, în fața Bulgariei. Finalista Cupei Mondiale din 2010 a condus cu 1-0, dar a sfârșit meciul prin a primi gol în ultima fază de joc.

Acest eșec a fost primul pe care „Portocala Mecanică” l-a înregistrat pe propriul teren în ultimii patru ani, în timp ce reușita lui Mitsanski din minutul 90+3 a pus capăt unei serii de șapte meciuri consecutive fără victorie pe care Bulgaria o traversa începând cu martie 2011.

În prima repriză jocul nostru a fost bun, dar ultima jumătate de oră a ruinat totul
Bert van Marwijk, selecționer Olanda

Germania are cele trei mari calități ale Barcelonei: modestia jucătorilor, bucuria de a juca împreună și organizarea perfectă. Vom câștiga EURO