Edi Iordănescu a tras un semnal de alarmă după ce Eriksen a fost la un pas de o dramă: „Fotbalul nu mai este sport, e industrie”

Eduard Iordanescu, antrenorul echipei Gaz Metan Medias, urmareste meciul de fotbal contra echipei Concordia Chiajna din etapa a VII-a a play-out-ului Ligii 1, disputat pe stadionul Concordia din Chiajna, vineri, 26 aprilie 2019. ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

Edi Iordănescu a tras un semnal de alarmă după ce Christian Eriksen a fost la un pas să-și piardă viața în timpul meciului de la Euro 2020 dintre Danemarca și Finlanda.

Campion cu CFR Cluj în acest an, Edi Iordănescu susține că fotbalul nu mai este cu adevărat un sport, din moment ce fotbaliștii depun un efort uriaș, iar programul a devenit tot mai încărcat mai ales pentru jucătorii de top. „Jucătorul a fost transferat la un spital din zonă și starea lui este stabilă”, a fost mesajul UEFA, după ce lumea fotbalului a intrat cu adevărat în panică.

Danemarca a debutat la Euro 2020 într-un meci cu Finlanda, întrerupt la scorul de 0-0. Partida a avut parte de un moment cumplit, spre finalul primei reprize. Christian Eriksen s-a prăbușit pe teren și a primit îngrijiri medicale timp de mai multe minute.

Edi Iordănescu, după ce Eriksen a fost la un pas de dramă: „Fotbalul este o industrie”

Edi Iordănescu susține că fotbalul este deja o industrie, iar fotbaliștii ajung să nu mai facă față, în condițiile în care sunt tot mai solicitați în ultimii ani.

„Fotbalul nu mai este sport. Este industrie și …. mult efort !! Slavă lui Dumnezeu că a scăpat! Probabil a contat că s-au rugat și milioane de oameni pe tot pamantul în același timp”, a scris Edi Iordănescu, pe Facebook.

Din primele informații, partida s-ar putea relua duminică, atunci când sunt programte doar două meciuri la turneul final.

Publicat: 12 06. 2021, 21:11
Actualizat: 14 06. 2021, 16:15