Drogba, suspendat trei etape după ce a aruncat cu o monedă în spectatori

Atacantul echipei Chelsea, Didier Drogba, a fost suspendat, marți, de Comisia de Disciplină pentru trei meciuri din cauza gestului său din timpul partidei din Cupa Ligii, cu Burnley, când după golul înscris a aruncat cu o monedă în spectatorii care au trimis diverse lucruri în el, informează AFP.

Sentința dată marți de Comisia de Disciplină a FA a venit după ce atacantul a recunoscut că a avut un "comportament violent".

Suspendarea lui Drogba va fi pusă în aplicare de la următorul meci al echipei Chelsea.

După ce a deschis scorul pentru Chelsea în minutul 27 al meciului din optimile Cupei Ligii Angliei, împotriva echipei Burnley, scor 4-5 după loviturile de departajare, Drogba a sărbătorit reușita, moment în care au fost aruncate în el diverse lucruri, atacantul ripostând prin aruncarea înapoi în tribune a unei monede.

Gestul internaționalului ivorian a fost unanim condamnat în Anglia și, deși nu au fost primite rapoarte precum vreun spectator al partidei a fost rănit, poliția a început o investigație în privința incidentului. Clubul Chelsea Londra a calificat ca impardonabil gestul atacantului Didier Drogba.

În 2002, fundașul echipei Liverpool Jamie Carragher a primit cartonaș roșu într-un meci de Cupă împotriva celor de la Arsenal după ce a aruncat cu o monedă în spectatori. Carragher a primit o suspendare de trei meciuri. Fundașul a fost interogat și de poliție, dar nu s-au luat și alte măsuri. Carragher a fost amendat de club și avertizat în privința conduitei lui viitoare.

Echipa Chelsea Londra a fost eliminată în optimile de finală ale Cupei Ligii Angliei, fiind învinsă, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 5-4 la loviturile de departajare, de Burnley, din liga a doua. La finalul celor 120 de minute de joc, scorul a fost egal, 1-1.