Decizie șocantă în Premier League din sezonul viitor! Cât ar putea dura un meci de fotbal pentru a evita tragerile de timp

Lisandro Martínez of Manchester United scores a goal to make it 2-2 Arsenal v Manchester United, Premier League, Football, Emirates Stadium, London, UK - 22 Jan 2023,Image: 751086194, License: Rights-managed, Restrictions: EDITORIAL USE ONLY No use with unauthorised audio, video, data, fixture lists, club/league logos or "live" services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications., Model Release: no
Vezi galeria foto - 6 poze

Premier League este decisă să lupte contra celor care trag de timp și ar putea implementa o durată de 100 de minute a partidelor din divizia de elită a fotbalului din Anglia.

Premier League ar putea fi primul campionat de fotbal care va implementa meciurile cu o durată de peste 100 de minute

O astfel de măsură a putut fi observată cu ușurință cum a fost aplicată la Cupa Mondială din Qatar, care s-a desfășurat în decembrie 2022.

Măsura ar putea fi adoptată de către IFAB, forul care aprobă legile și modificările din regulamentul internațional, fiind ceva extrem de asemănător cu desfășurarea partidelor de la CM2022.

În Qatar, 43 din cele 64 de meciuri disputate au depășit bariera celor 100 de minute de timp regulamentar.

Recordul de timp a fost setat de întâlnirea dintre Anglia și Iran, care a avut o durată incredibilă de 117 minute.

La Cupa Mondială din decembrie 2022, arbitrii au încercat să compenseze tragerile de timp nejustificate și astfel s-a ajuns la o medie de 102 minute pentru fiecare meci de la turneul final, disputat în premieră într-o țară din Orientul Mijlociu.

Conform prestigiosului cotidian The Times, arbitrilor englezi li s-a cerut să mărească numărul de minute adiționale pentru partidele din sezonul viitor al Premier League.

Cu toate acestea, însă, există și multe voci care critică această abordare în condițiile în care, cu toate minutele adiționale, o partidă de fotbal are o durată de joc efectiv situată între 50 și 60 de minute.

Tot mai mulți fani ai fotbalului ar dori ca sistemul actual să fie schimbat cu cel existent în alte sporturi populare de echipă, precum rugby sau baschet, acolo unde timpul este oprit atunci când balonul sau mingea nu se află în joc.

Publicat: 06 03. 2023, 22:20