David Alaba, super gol în „El Clasico!” Austriacul a făcut senzație și a intrat direct în istorie, după prima reușită în tricoul lui Real Madrid | VIDEO

David Alaba of Real Madrid celebrates after scoring his sides first goal during the La Liga Santander match between FC Barcelona and Real Madrid CF at Camp Nou on October 24, 2021 in Barcelona, Spain. FC Barcelona v Real Madrid CF - La Liga Santander, Spain - 24 Oct 2021,Image: 639588470, License: Rights-managed, Restrictions: RESTRICTED TO EDITORIAL USE, Model Release: no, Credit line: Profimedia

David Alaba „a spart gheața” tocmai în „El Clasico!” Fundașul a reușit primul gol de când a ajuns la Real Madrid, iar echipa lui Carlo Ancelotti a condus-o la pauză pe Barcelona, scor 1-0.

În minutul 32, Alaba a stabilit scorul după primele 45 de minute. Austriacul a prins un șut excelent și nu i-a lăsat nicio șansă lui Ter Stegen, marcând un gol superb pe Camp Nou.

Duelul dintre Barcelona și Real Madrid este Live Video Online pe prosport.ro.

David Alaba, gol superb în „El Clasico!” Pe urmele lui Ronaldo și van Nistelrooy

Ajuns pe Bernabeu de la Bayern, David Alaba a demonstrat de ce este în stare în „El Clasico”, într-un meci disputat cu peste 90.000 de spectatori în tribune.

Fostul jucător din Bundesliga a făcut diferența într-o primă repriză destul de echilibrată. Alaba a avansat cu mingea la picior și a șutat în stil de mare atacant, golul său fiind unul cu adevărat imparabil.

Reușita va fi cu siguranță una de neuitat pentru Alaba, mai ales că David a înscris din primul său șut pe poartă în La Liga.

Fotbalistul austriac a devenit al cincilea jucător care înscrie la debutul pentru Real Madrid în „El Clasico”, după brazilianul Ronaldo, olandezul van Nistelrooy, francezul Varane și spaniolul Jese Rodriguez.

Echipele de start:

Barcelona: Ter-Stegen – Mingueza, Pique, Garcia, Alba – de Jong, Busquets, Gavi – Dest, Depay, Fati.
Rezerve: Neto, Pena – Aguero, Balde, Coutinho, L. de Jong, Demir, Lenglet, Nico, Ruig, Roberto, Umtiti.
Antrenor: Ronald Koeman

Real Madrid: Courtois – Vazquez, Militao, Alaba, Mendy – Kroos, Casemiro, Modric – Rodrygo, Benzema, Vinicius Junior.
Rezerve: Lopez, Lunin – Asensio, Blanco, Camavinga, Carvajal, Diaz, Feranandez, Hazard, Marcelo, Vallejo, Valverde.
Antrenor: Carlo Ancelotti

Publicat: 24 10. 2021, 18:29
Actualizat: 24 10. 2021, 18:29