Cum explică Dunga eliminarea de la Copa America: „15 jucători au fost afectați de un virus în această săptămână”

Carlos Dunga, antrenorul Braziliei, a declarat că 15 jucători ai echipei sale au fost bolnavi în zilele de dinaintea meciului cu Paraguay, pierdut duminică de brazilieni, scor 3-4, la loviturile de departajare, în sferturile de finală ale Copa America, informează El Mundo Deportivo.

„Nu este o scuză, dar 15 jucători au fost afectați de un virus în această săptămână. A trebuit să limităm unele sesiuni de antrenamente. Unii jucători aveau dureri de cap, alții de spate. Antrenamentele au fost mai scurte pentru a li se permite recuperarea. Unii au vomitat. Copa America ne va servi ca lecție pentru viitor”, a declarat Dunga.

Echipa națională a Paraguayului s-a calificat în semifinalele Copei America, după ce a învins, în noaptea de sâmbătă spre duminică, la Concepcion, cu scorul de 4-3 la loviturile de departajare, reprezentativa Braziliei, în sferturile de finală, informează site-ul oficial al competiției.

La finalul celor 120 de minute, scorul a fost egal, 1-1.

Brazilienii au deschis scorul prin Robinho, în minutul 15, paraguayenii reușind egalarea prin Derlis Gonzalez, în minutul 72, din penalti.

La loviturile de departajare, pentru Brazilia au marcat Fernandinho, Miranda și Coutinho, iar Everton Ribeiro și Douglas Costa au ratat, iar pentru Paraguay au înscris O. Martinez, Caceres, Bobadilla și D. Gonzalez, în timp ce Santa Cruz a ratat.

În semifinale, Paraguayul va întâlni Argentina, în timp ce echipa statului Chile va juca împotriva selecționatei din Peru.