Cristiano Ronaldo a devenit cel mai bun marcator din istoria naționalei Portugaliei

Cristiano Ronaldo a mai doborât un record. Deținătorul Balonului de Aur este cel mai prolific marcator din istoria echipei naționale a Portugaliei, cu 489de goluri, depășindu-l astfel pe Pauleta, care are 47 de goluri.

CR7 a marcat golul care l-a propulsat în istorie, în minutul 21al meciului cu naționala Camerunului, partidă ce s-a disputat la Leiria. Portugalia a învins cu 5-1, iar Ronaldo și-a consolidat poziția de lider, marcând încă un gol în minutul 83.

Sezon excelent și la Real
„Tridentul” ofensil al madrilenilor din acest sezon este cel mai eficient din ultimii cinci ani. Tripleta Cristiano Ronaldo – Karim Benzema – Gareth Bale a înscris 21 dintre cele 28 de goluri ale echipe. Statistica indică faptul că, în acest an,  golgheterii Realului marchează 1,1 goluri pe meci, mai mult decât în oricare dintre sezoanele precedente. Figura determinantă din atacul „galacticilor” este în continuare Cristiano Ronaldo, care are 12 reușite în 7 partide disputate, adică o medie de 1,71 goluri pe meci.

37 de goluri marcate în 24 de meciuri jucate pentru Real Madrid în acest sezon, în toate competițiile a marcat Ronaldo

Publicat: 06 03. 2014, 00:20
Actualizat: 06 03. 2014, 16:20