Controverse după derby-ul PAOK Salonic – AEK Atena. „Scandalul secolului, masacru!”

Controverse după derby-ul jucat de PAOK Salonic cu AEK Atena, rivala din campionatul Greciei, încheiat cu victoria oaspeților, scor 0-1.

Controverse după derby-ul PAOK Salonic – AEK Atena

Partida dintre PAOK Salonic și AEK Atena s-a încheiat cu victoria oaspeților, scor 0-1, însă meciul de pe „Toumba Arena” pe care Răzvan Lucescu (54 de ani) l-a privit de la distanță deoarece a fost suspendat nu a fost lipsit de controverse.

În minutul 7 al partidei de pe „Toumba Arena”, Schawab a pasat greșit și i-a pus pe contraatac pe cei de la AEK. Amrabat a deschis scorul, însă reușita acestuia a fost anulată.

Jurnaliștii greci au analizat faza, iar aceștia cred că „centralul” Aleksei Kulbakov a luat o decizie greșită. „Nici vorbă de ofsaid. Mingea a ajuns la Pineda, de la un jucător al lui PAOK. Poate a fost un fault sau altceva. Tensiuni între cele două bănci”, au scris jurnaliștii de la Gazzetta.gr.

Și oficialii lui AEK Atena au reacționat pe contul oficial de Facebook cu un mesaj dur. „Minutul 7, incredibil! Profităm de o pasă greșit, rezultă un contraatac și golul lui Amrabat. Arbitrul a anulat reușit, nimeni n-a înțeles de ce! E scandalul secolului! Am experimentat cel mai mare masacru al ultimilor ani. E tragicomic”, este mesajul postat de AEK pe contul oficial de Facebook.

PAOK Salonic, pe locul patru în clasamentul din Grecia

Partida dintre PAOK Salonic și AEK s-a încheiat cu victoria oaspeților, scor 0-1, după golul marcat de Sergio Araujo în minutul 80.  După acest rezultat, AEK rămâne pe primul loc în play-off-ul din Grecia, cu 63 de puncte, la egalitate cu Panathnaikos, însă cu un golaveraj mai bun. De partea cealaltă, PAOK Salonic este pe 4, cu 57 de puncte.

Pentru PAOK Salonic urmează meciul cu Olympiacos din deplasare, miercuri, 5 aprilie, ora 21.00.

Echipele de start de la PAOK Salonic – AEK Atena:

• PAOK Salonic: Kortarski –  Sastre, Ingason, Koulierakis,  Rafa Soares – Schwab, Douglas – Narey, Konstantelias, Zivkovic – Nelson Oliveira
  • Rezerve: Zivkovic, Kargas, Soaresc, El Kaddoouri, Dantas, Vieirinha, Taison,Riardo, Brandon
  • AEK Atena: Athanasidis – Sidibe, Vida, Tzavellas, Hajsafi – Amrabat, Jpnsson, Szymanski, Gacinovic – Araujo, Pineda
  • Rezerve: Stankovic, Mitoglu, Mohammadi, Rota, Eliasson, Galanopoulos, Mantalos, Zuber, Garcia
Publicat: 02 04. 2023, 22:09
Actualizat: 02 04. 2023, 22:10