Comportament indecent al lui Ibrahimovic în meciul cu Feroe: „Râdea de noi că suntem pescari”

Atacantul suedez i-a numit pe jucătorii feroezi „pescari plângăcioși”

Ibrahimovic a avut parte de un meci extrem de solicitant contra Insulelor Feroe, câștigat cu 2-0. Atacantul a reușit să înscrie cele două goluri ale echipei sale, dar, pe durata celor 90 de minute, a fost iritat de jocul feroezilor. Punctul culminant s-a petrecut în momentul în minutul 79, când suedezul Granquist a fost eliminat. Portarul feroezilor a venit să îi ceară explicații arbitrului pentru jocul dur al suedezilor, dar Ibrahimovic l-a lovit cu o minge în față. Episodul nu a fost văzut de arbitrul bulgar Yordanov, iar atacantul lui PSG a scăpat nepedepsit. Show-ul nu s-a terminat aici. La finalul partidei, Ibra i-a jignit pe adversari, numindu-i „o adunătură de pescari”.

„Ibrahimovic să își țină gura”
Totuși, ieșirile superstarului suedez nu au fost trecute cu vederea. Un fotbalist al naționalei Insulelor Feroe a trimis un mail redacției ziarului suedez AftonBladet, în care a oferit mai multe detalii cu privire la comportamentul lui Ibrahimovic din timpul meciului. „Se lăuda că el câștigă într-o zi cât câștigăm noi într-un an. Este adevărat că suntem pescari, asta e cultura țării noastre și el râdea de noi. Și nu ne este rușine că suntem fotbaliști amatori, pentru că unii muncim până la ora 16:00 și ne antrenăm abia seara. Ibrahimovic ar trebui să își țină gura și să joace fotbal. A avut un comportament lipsit de respect la adresa țării noastre”, a spus fotbalistul feroezilor, Simun Samuelsen.

Publicat: 13 06. 2013, 08:10
Actualizat: 13 06. 2013, 08:30