Apără Tătărușanu! Românul a reușit s-o ducă pe AC Milan în „sferturile” Cupei Italiei, după ce a parat o lovitură de departajare + Cum au reacționat fanii | FOTO

Ciprian Tătărușanu este într-o formă extraordinară. Portarul român a reușit să scoată un penalty în timpul loviturilor de departajare de la AC Milan – Torino, meci jucat în cadrul optimilor de finală ale Cupei Italiei.

Ciprian Tătărușanu a fost titular pentru AC Milan în meciul din Cupa Italiei, meci câștigat de formația milaneză la loviturile de departajare (scor 5-4), după ce la finalul timpului regulamentar și prelungirilor s-a înregistrat 0-0.

Chiar dacă duelul a fost dominat în genere de Milan, Tătărușanu a reușit să se evidențieze și în timpul efectiv de joc. În minutul 26, goalkeeper-ul român a ieșit bine în fața lui Simone Zaza, căruia i-a închis inspirat unghiul. 12 minute mai târziu, Tătărușanu a intervenit și la șutul expediat de Amer Gojak. În timpul prelungirilor, Tătărușanu a mai scos o minge dificilă, după o execuție a lui Andrea Belotti.

Ciprian Tătărușanu a apărat un penalty la AC Milan – Torino

Calificarea în sferturile de finală pentru AC Milan s-a decis la lovituri de departajare, unde Tătărușanu a fost decisiv, intervenind în fața lui Rincon.

Fanii lui AC Milan îi ridică statuie lui Ciprian Tătărușanu

În urma reușitei, fanii formației AC Milan au fost foarte fericiți și și-au exprimat pe Twitter sentimentele față de portarul român.

„Tătărușanu a fost mereu un portar grozav când a venit vorba de apărat penalty-uri”, a scris un suporter pe Twitter. „Nu este deloc rău pentru un portar în vârstă de 34 de ani!”, a notat altul.

„Ciprian Tătărusanu salvează fiecare penalty”, a mai postat un alt fan alt fan entuziasmat al milanezilor.

Ciprian Tătărușanu, titular garantat în următoarele meciuri la AC Milan

În minutul 73 al întâlnirii de pe teren propriu, Gianluigi Donnarumma a încasat cartonașul roșu în afara terenului pentru comportament nesportiv. Acesta a protestat după un contact între Rafael Leao (21 de ani) și portarul lui Torino, Vanja Milinkovic-Savic (23 de ani). Gigi Donnarumma a cerut penalty. Protestele sale l-au deranjat pe arbitrul care nu a ezistat și l-a trimis la vestiare.

Rămâne de văzut câte etape de suspendare va încasa portarul italian în vârstă de 21 de ani.

Cert este că Ciprian Tătărușanu îi va lua locul între buturile lui AC Milan pentru următoarele partide din Serie A.

Publicat: 13 01. 2021, 00:54
Actualizat: 13 01. 2021, 08:47