Chivu, revenire cu ghinion!

Reggio Calabria, 1 noiembrie 2008. Minutul 75 din Reggina – Inter, 2-3. Burdisso îl înlocuiește pe accidentatul Cristi Chivu. Verdictul medicului: probleme la ligamentul colateral al genunchiului stâng. Plus pauza de două luni.

E 10 ianuarie 2009, Inter – Cagliari. Este prima apariție a nerazzurrilor în noul an, și Cristi Chivu este titular, pe un post pe care nu a mai jucat vreodată, cel de mijlocaș stânga. Era refăcut încă de la jumătatea lunii decembrie, însă, deși a fost convocat la partidele cu Chievo și Siena, antrenorul Jose Mourinho a decis să nu forțeze. Chivu a jucat foarte ofensiv, scăpat de grijile de a avea pe cineva în marcaj și pe o pasă a prietenului Ibrahimovic a avut o bună ocazie în minutul 6, dar nu a găsit cadrul porții. Deși se părea că-și va schimba locul în centrul liniei de mijloc, unde mai jucase inclusiv la echipa națională, ca urmare a problemelor ghanezului Muntari, acesta și-a revenit nesperat, iar repriza încheiată fără gol l-a găsit pe căpitanul tricolorilor tot pe stânga.

Egal chinuit

În a doua parte, Cristi a fost însă trimis acolo unde se simte cel mai bine, fundaș central, refăcând un cuplu de pe vremea Romei, alături de argentinianul Samuel, cel sacrificat fiind Cordoba. Inter nu a putut trece de sarzi, partida terminându-se nedecis, 1-1 (la golul lui Acquafresca a răspuns suedezul Ibrahimovic), dar oaspeții au ratat câteva ocazii monumentale.

10
partide a ratat Cristi Chivu de la accidentare, șapte în campionat și trei în Liga Campionilor

Publicat: 11 01. 2009, 08:45
Actualizat: 11 01. 2009, 08:59