Chile s-a calificat în finala Copei America după victoria 2-0 contra naționalei Columbiei

Naționala statului Chile a învins Columbia cu 2-0 și s-a calificat în finala ediției centenare a Copei America, acolo unde va întâlni Argentina. Chile a condus cu 2-0 încă de la pauză,iar startul reprizei secunde a fost amânat minute bune din cauza unei furtuni ce s-a abătut asupra orașului Chicago.

Meciul, s-a reluat după o pauză de două ore, dar gazonul arenei Soldier Field nu a rezistat ploii torențiale iar repriza a doua s-a jucat pe un teren îmbibat cu apă.

După 7-0 cu Mexic, în sferturile de finală, deținătorii trofeului au început perfect și meciul cu naționala Columbiei.

Mijlocașul lui Leverkusen, Charles Aranguiz a deschis scorul încă din minutul 7, iar Jose Pedro Fuenzalida a dublat avantajul chilienilor 4 minute mai târziu.

Naționala antrenată de Juan Antonio Pizzi a avut iarăși ghinion și după ce în meciurile precedente i-a ierdut pe Arturo Vidal și Marcelo Diaz, accidentați, acum a venit rândul lui Pedro Pablo Hernandez să le dea emoții suporterilor, fiind înlocuit după doar o jumătate de oră de joc.

După pauză columbienii au primit și ei o lovitură, Carlo Sanchez fiind eliminat în minutul 56.

„Noi am jucat bine, însă Chile are o echipă foarte puternică. După pauză am sperat într-o revenire însă lucrurile nu merg mereu așa cum îți dorești.” a spus la finalul meciului, mijlocașul columbian Juan Cuadrado.

Rezultatul trimite naționala statului Chile în finala de duminică, de la New Jersey, împotriva Argentinei. Este șansa revanșei pentru naționala lui Lionel Messi, care a pierdut trofeul în 2015 tot într-o finală cu Chile, 4-1, după executarea loviturilor de departajare.