Chiellini pe toate liniile. Fundașul lui Juventus a marcat toate golurile în Italia – Azerbaijan 2-1

După victoria din deplasare, 2-0 cu Norvegia, Italia s-a chinuit în meciul jucat la Palermo, în fața Azerbaijanului. Chiellini a marcat toate cele trei goluri ale meciului, iar Squadra Azzurra s-a impus cu 2-1 și adună 6 pucte după primele două runde ale preliminariilor.

Fundașul lui Juventus a deschis târziu scorul, în minutul 44, în urma unei lovituri de cap venită la capătul unui corner. Același Chiellini avea să relanseze meciul în minutul 75, atunci când a deviat în proprie poartă o minge venită tot dintr-o lovitură de colț. Victima lui Luis Suarez, de la CM din Brazilia, a devenit Salvatore della Patria cu 8 minute înaintea finalului, când a reluat în plasă, tot cu capul, o centrare venită de la Giovinco.

Italia – Azerbaijan 2-1 și „azzurrii” adună 6 puncte în clasamentul grupei H, pe care o conduc la egalitate cu Croația.