Cea mai slabă națională din Europa scrie istoria neagră a fotbalului în preliminariile EURO 2024: a luat bătaie cu 0-14! Scorul părea imposibil în timpurile noastre la acest nivel

November 18, 2023, Nice: Nice, France, 18th November 2023. Jonathan Clauss of France celebrates with team mates after scoring to give the side a 5-0 lead during the UEFA European Championship Qualifying match at Allianz Riviera Stadium, Nice.,Image: 822933025, License: Rights-managed, Restrictions: This content is intended for editorial use only. For other uses, additional clearances may be required. No Use in UK * United Kingdom Rights OUT * Please contact your sales representative with questions., Model Release: no

Gibraltar, cea mai slabă națională din Europa, scrie istoria neagră a fotbalului în preliminariile EURO 2024: a pierdut cu un uluitor 0-14 împotriva Franței!

Gibraltar, cea mai slabă națională din Europa, scrie istoria neagră a fotbalului în preliminariile EURO 2024: a luat bătaie cu 0-14

Partida a părut să fie încă de la bun început la discreția reprezentativei din Hexagon, care a deschis scorul încă din minutul 3, cu ajutorul unui autogol al lui Ethan Santos. Doar un minut mai târziu, gazdele își dublau avantajul prin Marcus Thuram.

Aflat la primul său meci pentru naționala de seniori a Franței, Warren Zaire-Emery, puștiul minune de la PSG, a reușit să marcheze încă de la debut și a făcut 3-0 (’16).

Până la pauză, trupa lui Didier Deschamps a mai marcat de încă patru ori, prin patru marcatori diferiți: Kylian Mbappe, din penalty, Jonathan Clauss, Kingsley Coman și Youssouf Fofana au dus scorul la 7-0 la finalul primelor 45 de minute.

Franța și-a continuat recitalul în repriza secundă, când a reușit să marcheze de tot atâtea ori ca în primul mitan: Adrien Rabiot, Kingsley Coman, Ousmane Dembele, Kylian Mbappe (x2) și Olivier Giroud (x2) au înscris pentru a duce scorul la 14-0, un nou record în istoria naționalei Franței.

Echipele de la Franța – Gibraltar 14-0

FRANȚA: Maignan – Clauss, Upamecano, Todibo, Hernandez – Zaire-Emery, Rabiot – Coman, Griezmann, Mbappe – Thuram
REZERVE: Areola, Samba – Fofana, Dembele, Giroud, Kamara, Saliba, Disasi, Hernandez, Kolo Muani, Kounde, Thuram
SELECȚIONER: Didier Deschamps

GIBRALTAR: Coleing – Sergeant, Chipolina, Mouelhi, Santos – Chipolina, Pozo, De Haro – De Barr, Walker, Casciaro
REZERVE: Banda, Lopez – Jolley, Olivero, Coombes, Badr, Ballantine, El Hmidi, Hernandez, Peacock, Ronco, Ruiz
SELECȚIONER: Julio Ribas

Publicat: 18 11. 2023, 23:52