Cea mai mare ratare din istoria Ligii Campionilor? Darwin Nunez l-a șocat pe Jurgen Klopp: nu a dat gol cu poarta goală!

Darwin Nunez of Liverpool during the UEFA Champions League, Group A football match between Ajax Amsterdam and Liverpool FC on October 26, 2022 at Johan Cruijff ArenA in Amsterdam, Netherlands - Photo Jean Catuffe / DPPI FOOTBALL - CHAMPIONS LEAGUE - AJAX v LIVERPOOL, , Amsterdam, Pays-Bas - 26 Oct 2022,Image: 733440432, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no
Vezi galeria foto - 3 poze

Liverpool s-a impus cu scorul de 3-0 pe terenul lui Ajax, dar Jurgen Klopp nu poate uita ratarea imensă a lui Darwin Nunez.

Fotbalistul pe care Liverpool a dat inițial nu mai puțin de 75 de milioane de euro n-a fost în stare să înscrie cu poarta goală, momentul fiind caracterizat drept „horror” de jurnaliștii britanici.

Fosta campioană a Angliei și-a asigurat „biletele” pentru optimile Ligii Campionilor, alături de revelația Napoli. Din grupă mai fac parte Ajax și Rangers.

Darwin Nunez, pus la zid după ce a ratat cu poarta goală în Liga Campionilor: „Un moment horror!”

În minutul 44 al meciului de la Amsterdam, Darwin Nunez a avut o șansă uriașă să înscrie pentru 2-0, însă atacantul a trimis doar în bară din poziție ideală.

„Un moment horror”, au scris cei de la Express, șocați de faptul că Nunez n-a putut marca.

„A ratat când părea mai ușor să marcheze”, au notat și cei de la The Sun.

„Cum a putut Darwin Nunez să rateze de aici?”, s-au întrebat și jurnaliștii de la ESPN, care „i-au dedicat” și o postare pe Twitter vârfului „cormoranilor”.

În cele din urmă, vârful a marcat al doilea gol al lui Liverpool, care și-a îndeplinit fără probleme obiectivul pe plan european.

Cum a ajuns Darwin Nunez la Liverpool? Atacantul a avut prestații excelente în sezonul trecut al Ligii Campionilor, la debutul său în cea mai prestigioasă competiție la nivel de club din lume, și a reușit să marcheze 6 goluri în 10 meciuri jucate, inclusiv în ambele manșe cu Liverpool din sferturile de finală ale întrecerii.