Ce mesaj le-a transmis fanilor lui United starul David de Gea, după ce a încasat șapte goluri de la rivala Liverpool!

LIVERPOOL, ENGLAND - MARCH 05: Cody Gakpo of Liverpool scores the team's third goal as David De Gea of Manchester United attempts to make a save during the Premier League match between Liverpool FC and Manchester United at Anfield on March 05, 2023 in Liverpool, England. (Photo by Michael Regan/Getty Images)

Titularul din poarta lui Manchester United, David de Gea, a declarat că a fost „un adevărat dezastru”, după cea mai mare umilință suferită în întreaga sa carieră, 0-7 cu rivala Liverpool, duminică în Premier League.

Manchester United a fost adusă brutal cu picioarele pe pământ, după ce a fost umilită de rivala istorică Liverpool, pe Anfield

Fostul goalkeeper al Spaniei a recunoscut că un asemenea episod incredibil de rușinos nu ar trebui să se întâmple la un club de talia celui de pe Old Trafford în fotbalul de astăzi.

Unul dintre cei mai afectați fotbaliști ai lui Erik ten Hag, după umilința de duminică, din Premier League, a fost portarul De Gea, cel care a cules de nu mai puțin de șapte ori balonul din plasa propriei porți, fără ca vreunul din coechipierii săi să marcheze măcar așa numitul „gol de onoare”.

Goalkeeperul iberic a posta un mesaj pe contul său personal de pe rețelele de socializare pentru fanii lui United:

„Știu că un astfel de mesaj nu cade deloc bine nimănui într-o asemenea zi. Acesta a fost un moment dezastruos pentru noi și asemenea lucruri nu ar trebui să se întâmple niciodată. Avem cu toții o datorie față de acest club, să apărăm culorile lui, dar avem multe oportunități în față, multe meciuri care urmează în scurt timp și trebuie să ne păstrăm concentrarea pentru acestea”.

Manchester United a reușit să păstreze poarta lui De Gea neatinsă pentru aproape întreaga primă repriză a meciului cu Liverpool de duminică, dar vedeta „cormoranilor” Cody Gakpo a deschis scorul cu câteva momente de pauză, în minutul 43, iar acest lucru a afectat vizibil moralul elevilor lui Erik ten Hag.

„Diavolii roșii” au avut parte de o a doua repriză cu adevărat de coșmar, în care Liverpool a reușit să înscrie nu mai puțin de șase goluri, iar starurile lui Jurgen Klopp, Salah, Nunez și Firmino, s-au distrat cu apărătorii lui United.

Înfrângerea de duminică, 0-7, a egalat cea mai rușinoasă „contraperformanță” înregistrată în întreaga sa istorie de Manchester United, după scorurile similare cu Blackburn Rovers, în aprilie 1926, Aston Villa, în decembrie 1930, și Wolverhampton, în decembrie 1931, toate trei cu peste 90 de ani în urmă.

Publicat: 07 03. 2023, 07:30