Brazilia italiană

Africa de Sud a sperat până în minutul 88 că va juca finala Cupei Confederațiilor.

Prima repriză a fost dominată de gazde, care au avut cele mai clare ocazii prin Gaxa și Mokoena, pe fondul unui joc neobișnuit de defensiv al brazilienilor. Elevii lui Dunga au început în forță a doua repriză, însă Africa de Sud, împinsă de la spate de gălăgioșii suporteri, le-a blocat orice tentativă de atac. Inspiratul Dunga l-a introdus în minutul 82 pe Dani Alves, pentru ca după numai șase minute acesta să marcheze unicul gol al meciului, după o lovitură liberă executată ca la carte.

Brazilienii vor da piept în finală cu naționala Statelor Unite ale Americii, echipă care a trecut ieri de Spania cu scorul de 2-0.

Publicat: 26 06. 2009, 09:41
Actualizat: 26 06. 2009, 09:43