Brazilia a făcut show în fața Italiei și merge în semifinale cu maxim de puncte! „Squadra Azzurra” va lupta cu Spania pentru un loc în finală!

Calificate în semifinale înaintea acestui meci indiferent de rezultat, Italia și Brazilia au disputat derby-ul grupei A doar pentru a-și stabili supremația.

Brazilienii au deschis scorul în prelungirile primei reprize prin Dante, iar italienii au restabilit egalitatea imediat după pauză Giaccherini marcând în minutul 51. Neymar a înscris peste doar patru minute, urmat de Fred în minutul 66. Chiellini a redus din handicap (min. 71) la finele unei faze ciudate în care arbitrul a dictat mai întâi penalty pentru ca apoi să revină și să valideze mingea trimisă în plasă de stopperul italian. Tabela a fost închisă de Fred în minutul 88.

După această victorie cu 4-2, sud-americanii termină grupa A cu maxim de puncte și așteaptă ultimele partide din grupa B pentru a-și afla adversarul din semifinale. Nigeria și Uruguay împart în acest moment poziția secundă din grupa B. De partea cealaltă, Italia încheie pe locul doi și va juca împotriva Spaniei în semifinale.

În cealaltă partidă din grupa A, Mexic a învins cu 2-1 pe Japonia după „dubla” lui Hernandez. Pentru niponii a marcat Okazaki, dar asiaticii încheie Cupa Confederațiilor fără niciun punct.

Publicat: 23 06. 2013, 00:09
Actualizat: 23 06. 2013, 00:10