Bătuți de polițiști la pauză, în vestiar!** Sao Paulo a câștigat Copa Sudamericana cu scandal: jucătorii lui Tigre reclamă că au fost amenințați cu pistolul

Brazilia va organiza Cupa Confederațiilor în 2013 și Cupa Mondială în 2014

Fotbalul sud-american și-a arătat din nou fața urâtă ieri dimineață, chiar în timpul finalei Copei Sudamericana, a doua competiție intercluburi ca importanță după Copa Libertadores. La Sao Paulo, oraș gazdă la Cupa Mondială din 2014, returul ultimului act al competiției punea față în față echipa locală și pe argentinienii de la Tigre. Iar după 45 de minute, gazdele se îndreptau spre câștigarea trofeului, conducând cu 2-0. În tur, scorul fusese 0-0.

Însă nervii au cedat chiar pe tunelul de la vestiare. Jucătorii celor două echipe au început să se bată, iar nebunia nu s-a oprit aici. Argentinienii au acuzat că au fost agresați și amenințați cu arma de către polițiști și nu au mai ieșit pe teren pentru repriza a doua.

„Am fost bătuți, iar câțiva polițiști au scos pistoalele la noi”, a spus antrenorul „matadorilor”, Nestor Gorosito. După ce le-a oferit argentinienilor 30 de minute de răgaz, pentru a reveni pe teren, arbitrul Enrique Osses a fluierat finalul partidei. Iar brazilienii au câștigat pentru prima oară Copa Sudamericana, la masa verde.

Chelsea-Corinthians, finala CM al cluburilor
Chelsea s-a calificat ieri în finala CM al cluburilor, după ce a trecut cu 3-1 de Monterrey. Golurile londonezilor au fost marcate de Mata (17), Torres (46) și Chavez (48-aut.), în timp ce pentru mexicani a înscris De Nigris (90+1). Finala va avea loc duminică, de la 12:30, între Chelsea și brazilienii de la Corinthians.

12 cu noroc pentru Giovinco
Coincidență stranie pentru atacantul lui Juventus, Sebastian Giovinco. Cu numărul 12 pe tricou la torinezi, italianul a marcat în minutul 12 al reprizei secunde unicul gol al meciului cu Cagliari, din optimile Cupei Italiei, chiar pe 12.12.2012! „Nu am simțit nimic special”, a spus Giovinco după meci.

Publicat: 14 12. 2012, 03:00
Actualizat: 14 12. 2012, 03:00