Barcelona și-a luat adio de la titlu după ce s-a făcut iar de râs! A pierdut cu Cadiz și este la 12 puncte de liderul Atletico: „Am făcut un pas uriaș în spate!” | VIDEO

Barcelona nu mai sperie pe nimeni în La Liga! Catalanii sunt deja la 12 puncte de liderul Atletico Madrid, după un nou eșec rușinos: 1-2 cu Cadiz.

Veteranul Negredo a fost omul decisiv pentru Cadiz. Nou-promovata a sărbătorit minute bune victoria cu Barcelona, care a revenit în La Liga după ce a ajuns, totuși, în optimile Ligii Campionilor, dintr-o grupă cu Juventus, Ferencvaros și Dinamo Kiev, echipa antrenată de Mircea Lucescu.

Din sezonul 1987-1988 nu s-a mai întâmplat ca Barcelona să aibă doar 14 puncte după primele zece etape din La Liga. După acel sezon nereușit, pe bancă a venit legendarul Johan Cruyff, care a scris istorie cu Barcelona, alături de care a cucerit de patru ori La Liga, dar și Liga Campionilor (1992) și Supercupa Europei (1992).

Barcelona, umilită și de Cadiz! Ronald Koeman și-a luat adio de la titlu: „Am făcut un pas uriaș în spate!”

Gimenez a deschis scorul încă din minutul 8 pentru gazde, dar Barcelona, fără Sergi Roberto, în lot a egalat după autogolul lui Alcala, din minutul 57.

Alvaro Negredo a adus însă victoria celor de la Cadiz, după ce a profitat de greșelile copilărești din apărarea Barcelonei: ajuns la vârsta de 35 de ani, fostul vârf al Sevillei a semnat a patra înfrângere în zece etape pentru Leo Messi și colegii lui.

Barcelona este acum la 12 puncte de liderul Atletico, formație care a trecut cu 1-0 de catalani.

„Înfrângerea de azi este greu de explicat! Am venit după meciuri bune. Prima repriză nu a fost bună pentru noi. În parte a adoua am fost mai buni, dar este incredibil cum am putut să pierdem. Nu poți să aștepți așa ceva de la echipa noastră. Atitudinea nu a fost bună în această seară și ne lipsește concentrarea. N-am avut agresivitate, atunci când adversarii aveau mingea. Am făcut un pas uriaș în spate. O distanță de 12 puncte este mare, dar trebuie să continuăm să muncim”, a spus Ronald Koeman, vizibil resemnat.

VIDEO | Declarațiile antrenorului Ronald Koeman după Cadiz – Barcelona 2-1

Publicat: 06 12. 2020, 01:22
Actualizat: 06 12. 2020, 02:43