Barcelona l-a descoperit pe noul Puyol. Puștiul de 16 ani care a intrat direct titular în echipa lui Xavi

FC Barcelona a învins aseară, în deplasare, scor 4-2, formaţia Betis Sevilla, într-un meci din etapa a 21-a din La Liga. Barcelona a condus cu 2-0 şi a fost egalată, iar Ferran Torres a marcat de trei ori.

Ferran Torres a fost omul meciului de pe Stadionul Benito Villamarin. El a deschis scorul în minutul 21 şi l-a majorat în minutul 48, când Barcelona conducea cu 2-0. Gazdele au egalat în numai trei minute, prin dubla lui Isco, din minutele 56 şi 59. Însă catalanii au vrut victoria şi au obţinut-o. Ferran Torres i-a pasat decisiv lui Joao Felix, în minutul 90, şi acesta a adus din la conducere echipa oaspete, pentru ca Torres să reuşească să înscrie pentru a treia oară, stabilind scorul final în minutul 90+2, Betis Sevilla – FC Barcelona 2-4.

În clasament FC Barcelona este pe locul 3, cu 44 de puncte, iar Betis se află pe locul 9, cu 31 de puncte

Cu Christensen și Inigo Martinez absenți, Xavi a fost nevoit să aibă încredere în fundașul central Pau Cubarsi, care abia azi a împlinit 17 ani, pentru a face cuplu cu Ronald Araujo în centrul apărării. În aceeași partidă, Lamine Yamal, în vârstă de 16 ani, a început de asemenea meciul în atac, Raphinha fiind accidentat.

Xavi susține că lipsa de pârghii financiare a Barcei pentru a aduce jucători este motivul pentru care clubul are mai multă încredere în tinerii săi jucători ca niciodată.

„Trebuie să ne bazăm pe acești jucători tineri din cauza situației financiare a clubului”, a declarat Xavi după meciul de la Betis.

„Nu putem semna cu nimeni. Dar îi avem pe Balde, Gavi, Cubarsi, Lamine, Casado… Cred că toți sunt pregătiți. Cubarsi? Este un jucător pregătit, nu pare că are 16 ani, este foarte concentrat, responsabil și are o personalitate puternică. Nu cred că a pierdut nicio minge, cred că își va marca epoca, ca și Lamine la 16 ani. Continuăm să construim, când vorbim cu ei ne dăm seama de maturitatea lor, ei sunt prezentul și viitorul clubului”, a adăugat tehnicianul catalan.

Cifrele lui Cubarsi, un fundaș de 1,82 metri, aflat la debut au fost excelente. Puștiul este un produs al Gironei, dar acum șase ani a venit la Barcelona și a parcurs etapele promovării, trecând pe la Barcelona B. Anul trecut, în aprilie, Xavi l-a chemat la prima echipă, după ce jucase în UEFA Youth League. Abia în vară, Cubarsi a semnat primul său contract de profesionist.