Atletico Madrid, la primul eșec în acest sezon în La Liga! Diego Simeone, învins iar de „coșmarul” Real Madrid | VIDEO ONLINE

Atletico Madrid a suferit primul eșec în acest sezon de La Liga, dar rămâne pe primul loc în clasament și după eșecul cu Real Madrid, scor 0-2.

După ce a bătut-o cu 1-0 pe Barcelona, Atletico a rezistat doar un sfert de oră pe terenul rivalei Real Madrid, până la reușita lui Casemiro.

Trupa lui Zinedine Zidane a ajuns pe locul 3 în La Liga după victoria din derby-ul cu Atletico Madrid și este acum la 9 puncte distanță de Barcelona, care se pregătește însă de meciul cu Levante. Real Madrid are trei victorii la rând fără gol primit în toate competițiile și pare pe drumul cel bun, după o perioadă grea.

Real Madrid, victorie mare în derby-ul cu Atletico Madrid

Real Madrid a început tare, conștientă că trebuie să înscrie repede în fața unei echipe care se apără foarte bine, însă Benzema a trimis în bară în minutul 10.

Gazdele au continuat să domine, iar Casemiro a deschis scorul în minutul 15, după ce a marcat cu capul, din centrarea lui Kroos.

Momentul psihologic al derby-ului de la Madrid s-a petrecut imediat după pauză, atunci când Lemar a irosit o ocazie monumentală pentru oaspeți.

În loc de 1-1, Real Madrid a făcut 2-0 în minutul 63, după ce Oblak a deviat decisiv în plasă șutul de la distanță trimis de Carvajal.

Real câștigă a doua oară la rând cu 2-0, după ce a bătut-o cu același scor pe Monchengladbach, calificându-se cu emoții în optimile Ligii Campionilor, în condițiile în care a pierdut ambele meciuri cu Șahtior.

Victoria de sâmbătă a fost cu siguranță una specială mai ales pentru Karim Benzema, care a devenit jucătorul străin cu cele mai multe meciuri pentru Real Madrid (528 de partide), depășindu-l pe legendarul Roberto Carlos.

Real Madrid – Atletico Madrid | ECHIPELE DE START

Real Madrid: Courtois – Carvajal, Varane, Ramos, Mendy – Casemiro, Kroos, Modric – Lucas Vazquez, Vinicius, Benzema.

Atletico Madrid: Oblak – Trippier, Savic, Felipe, Hermoso – Koke, Herrera, Llorente, Carrasco – Joao Felix, Luis Suarez.

Publicat: 12 12. 2020, 23:49
Actualizat: 13 12. 2020, 00:34