Athletic Bilbao – Real Madrid 0-2. Echipa lui Carlo Ancelotti a fost la înălțime și a câștigat Supercupa Spaniei. Benzema, pe urmele lui Messi

Real Madrid's French forward Karim Benzema shoots to score a penalty during the Spanish Super Cup final football match between Athletic Bilbao and Real Madrid on January 16, 2022, at the King Fahd International stadium in the Saudi capital of Riyadh.,Image: 653518171, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

Real Madrid merge tot mai bine, iar echipa lui Carlo Ancelotti a cucerit un trofeu important: Supercupa Spaniei.

În Arabia Saudită, Real Madrid s-a impus în fața lui Athletic Bilbao, scor 2-0, în finala Supercupei Spaniei, care a avut loc iar într-un format inedit.

Astfel, Carlo Ancelotti a câștigat al cincilea trofeu important pe banca lui Real Madrid. Singurul care îi lipsește însă La Liga, acolo unde echipa din capitala Spaniei este favorită să se impună în acest sezon.

Real Madrid a câștigat Supercupa Spaniei! Athletic Bilbao a ratat un penalty

După victoria din „El Clasico”, scor 3-2, Real Madrid a demonstrat de ce este în stare și în finala Supercupei Spaniei.

În fața unui stadion aproape plin, Real Madrid a deschis scorul până la pauză în fața celor de la Bilbao, după ce veteranul Modric a înscris superb.

La 36 de ani și 129 de zile, croatul a devenit cel mai în vârstă jucător care înscrie într-un meci din Supercupa Spaniei.

Trupa lui Carlo Ancelotti a rezolvat „ecuația” meciului imediat după pauză: Benzema a bătut perfect o lovitură de la 11 metri, acordată cu ajutorul VAR, după hențul lui Alvarez.

Francezul a devenit doar al doilea jucător în care înscrie în patru meciuri consecutive contând pentru Supercupa Spaniei, dar primul care reușește în două meciuri la rând, în aceeași ediție.

În plus, Karim Benzema a ajuns un adevărat coșmar pentru Unai Simon, bifând al patrulea meci la rând în care îl învinge pe portarul care apără și poarta naționalei Spaniei.

Rămași cu un om în plus, bascii puteau să intre în joc în minutul 88: Raul Garcia n-a putut însă să marcheze din penalty.