Așa ceva vezi o dată la 50 de ani! A jucat semifinala în Europa în sezonul trecut, iar acum a pierdut incredibil pe terenul unei debutante, după ce a avut la pauză 3-0: „S-a scris istorie! Una dintre cele mai tari reveniri din câte am văzut!” | SPECIAL

MOSTAR - The players of HSK Zrinjski celebrate the 4-3 victory after the UEFA Conference League group E match between HSK Zrinjski Mostar and AZ Alkmaar at the Gradski Mostar stadium on September 21, 2023 in Mostar, Bosnia and Herzegovina. HSK Zrinjski Mostar v AZ Alkmaar, Group E - UEFA Conference League - 21 Sep 2023,Image: 807249421, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Zrinjski a obținut o victorie de senzație împotriva lui Alkmaar! Formația din Bosnia a revenit de la 0-3 și a bătut cu 4-3, bifând cel mai tare succes din istorie, după ce a reușit să obțină „biletele” pentru grupele Conference League.

Surpriză colosală în cupele europene! Alkmaar a pierdut incredibil în Bosnia, după ce a avut 3-0 la pauză

Favorită certă la Mostar, Alkmaar a deschis repede scorul, în minutul 10, prin van Brederode. Apoi, Mijnans a făcut 2-0 și de Wit a dus scorul la 3-0.

Ce a urmat însă în repriza secundă n-a putut fi anticipat de nimeni. Gazdele au redus din diferență prin Kozulj, în minutul 48, iar apoi au pornit o ofensivă totală: Corluka a făcut 2-3, iar imediat Hrvanovic a reușit să egaleze: 3-3.

Alkmaar s-a prăbușit din toate punctele de vedere! Kozulj a dat marea lovitură în minutul 81, iar Zrinjski a început deja să facă calcule pentru primăvara europeană, chiar dacă în grupa ei este și Aston Villa.

La final, jucătorii gazdelor au sărbătorit minute bune o victorie memorabilă, pe un stadion care probabil n-ar fi omologat nici în Liga 2 în România. De altfel, fotbalul din Bosnia este la pământ din punct de vedere financiar, iar Federația a fost aproape de colaps.

Bosnia a depășit Islanda și Insulele Feroe în clasamentul coeficienților UEFA

După victoria de joi seara, Zrinjski a ajutat Bosnia să depășească Islanda și Insulele Feroe în clasamentul coeficienților UEFA.

„S-a scris istorie! Una dintre cele mai tari reveniri din câte am văzut”, au fost doar o parte dintre mesajele care au „curs” pe rețelele de socializare.

Șocul a fost unul imens și dacă ne gândim că Alkmaar a prins semifinalele Conference League în sezonul trecut, atunci când competiția a fost câștigată de cei de la West Ham. De altfel, chiar englezii i-au eliminat pe olandezi în penultimul act al competiției.

În 2021, Alkmaar și CFR Cluj au fost în aceeași grupă în Conference League.

Publicat: 22 09. 2023, 12:03
Actualizat: 22 09. 2023, 12:16