Argentina și Chile s-au calificat în fazele eliminatorii ale ediției centenare a Copei America

Naționala Argentinei a câștigat, marți noapte, scor 3-0, ultimul meci din faza grupelor ediției centenare a Copei America, disputat împotriva Boliviei, la Seattle, pe stadionul CenturyLink Field Park, iar Lionel Messi a început din nou meciul de pe banca de rezerve.

Golurile partidei au fost marcate de Eric Lamela, în minutul 13, Ezquiel Lavezzi în minutul 15, și Victor Cuesta, în minutul 32, din pasa aceluiași Ezquiel Lavezzi.

Astfel, naționala antrenată de Gerardo Martino s-a calificat în fazele eliminatorii ale ediție centenare a Copei America, având punctaj maxim după trei meciuri, golaveraj 10-1. Starul Barcelonei, Lionel Messi, a început meciul de pe banca de rezerve, acesta fiind introdus la începutul reprezei secunde în locul lui Gonzalo Higuain.

Într-un alt meci din grupa D, naționala statului Chile a învins, scor 4-2, naționala statului Panama, și s-a calificat, la rândul său, în fazele eliminatorii la ediția a Copa America. Golurile chilienilor au fost marcate de Edu Vargas și Alexis Sanchez, aceștia reușind câte o „dublă”, în minutele 13 și 43, respectiv 50 și 89.