Argentina a învins Chile, scor 2-1, la Copa America

Echipa națională de fotbal a Argentinei a câștigat, marți dimineață, meciul cu reprezentativa statului Chile, scor 2-1, în primul meci din grupa D la Copa America, competiție găzduită de Statele Unite ale Americii.

Pe arena Levi’s Stadium din Santa Clara, California, în fața a aproximativ 60.000 de spectatori, ambele echipe au început tacticizat meciul, iar la finele primei reprize erau înregistrate doar două șuturi pe poartă. Angel Di Maria a deschis scorul în minutul 51, cu un șut cu stângul la colțul scurt din interiorul careului, după o pasă pe poziție viitoare oferită de către Ever Banega. Argentina și-a dublat avantajul în minutul 59, iar rolurile s-au inversat. Banega a înscris cu un șut cu stângul din interiorul careului, iar assist-ul i-a revenit lui Di Maria. Fuenzalida a marcat pentru Chile la ultima fază a meciului (minutul 90+3′), lovitură de cap în urma unei lovituri libere, pe fondul unei ieșire greșite a portarului Romero.

ARGENTINA: Sergio Romero – Ramiro Funes Mori, Nicolás Otamendi, Marcos Rojo, Gabriel Mercado – Ever Banega, Javier Mascherano, Augusto Fernández – Gonzalo Higuaín (Sergio Agüero 74′), Ángel Di María (Erik Lamela 80′), Nicolás Gaitán (Matias Kranevitter 87′). Antrenor: Gerardo Martino.

CHILE: Claudio Bravo – Gonzalo Jara, Gary Medel, Eugenio Mena (Fabián Orellana 54′), Mauricio Isla – Marcelo Díaz, Arturo Vidal, Charles Aránguiz (José Fuenzalida 82′) – Alexis Sánchez, Jean Beauséjour, Eduardo Vargas (Mauricio Pinilla 68′). Antrenor: Juan Antonio Pizzi.

Statistica meciului arată că Argentina a avut o posesie mai slabă (42% – 58%) și mai puține șuturi cadrate (5 – 6) decât Chile, dar a înregistrat mai multe ocazii de gol (17 comparativ cu 9).

Argentinienii și-au luat revanșa pentru finala Copa America pierdută în 2015 contra lui Chile, la loviturile de departajare. Totodată, a fost al doilea succes cu același scor în confruntările directe din 2016, după victoria din preliminariile pentru Cupa Mondială.

Într-un alt meci disputat marți la Copa America, tot în grupa D, Panama a trecut de Bolivia cu scorul de 2-1. Blas Perez a marcat ambele goluri pentru câștigători (minutele 11 și 87), în timp ce Juan Arce a punctat pentru Bolivia (minutul 54).

Miercuri vor avea loc meciuri din cadrul grupei A la Copa America: SUA – Costa Rica (ora 03.00, ora României), Columbia – Paraguay (ora 05.30).