Argentina a câștigat Finalissima 2022 după 3-0 cu Italia! Leo Messi, două pase de gol

Argentina este câștigătoarea Finalissima 2022, „pumele” reușind să treacă de Italia cu 3-0, meci în care Leo Messi a oferit două pase de gol.

Finalissima este meciul care aduce față în față câștigătoarea Campionatului European și campioana Americii de Sud. În acest an, trofeul a mers în vitrina echipei naționale a Argentinei, care a trecut de reprezentativa Italiei cu 2-0.

Lautaro Martinez și Angel Di Maria au marcat în prima repriză, iar Paulo Dybala a pus cireașa pe tort în minutele de prelungire ale reprizei secunde, când a închis tabela de marcaj la 3-0.

Argentina a câștigat Finalissima 2022

Trofeul Finalissima 2022 a ajuns în Argentina, după ce formația lui Lionel Messi a reușit să treacă de Italia cu 3-0.

Meciul dintre câștigătoarea Campionatului European și campioana Americii de Sud a avut loc în Anglia, pe stadionul Wembley.

În minutul 28, Lionel Messi a demonstrat că este în continuare unul dintre cei mai valoroși jucători din lume. Fotbalistul lui Paris Saint-Germain a luat o acțiune pe cont propriu, a intrat curajos în careul italienilor și a trimis în fața porții, de unde Lautaro Martinez a îndeplinit o simplă formalitate.

În minutele de prelungire ale primei reprize, marcatorul primului gol s-a desprins în viteză de Bonucci, care a abordat precaut faza deoarece avea deja un cartonaș galben, și i-a pasat excelent „printre” lui Angel di Maria. Fotbalistul de la PSG nu a avut milă de coechipierul său de la club și l-a executat pe Gianluigi Donnarumma cu o scăriță de efect.

Seara slabă a continuat pentru italieni, aceștia nefiind capabili să marcheze în partea a doua a meciului. Mai mult, în minutul 90+4, tabela de marcaj s-a modificat din nou, 3-0 pentru Argentina. Leo Messi l-a servit excelent pe Paulo Dybala, care l-a executat pe Donnarumma cu un șut la colțul lung.

Echipa națională a Argentinei își trece, astfel, în palmares trofeul Finalissima 2022 și se anunță una dintre formațiile puternice care la finalul acestui an vor lua startul la Cupa Mondială din Qatar.

Publicat: 02 06. 2022, 00:05