Arbitrul meciului Tunisia – Guineea Ecuatorială, suspendat șase luni

Confederația Africană de Fotbal (CAF) a anunțat că l-a suspendat pe șase luni pe arbitrul Rajindrapasard Seechurn din Insulele Mauritius, pentru „prestația extrem de slabă” la meciul Tunisia – Guineea Ecuatorială, din sferturile de finală ale Cupei Africii pe Națiuni.

Arbitrul de 44 de ani a fost scos și de pe lista de elită a CAF.

CAF a decis ca federațiile din Tunisia și Guineea Ecuatorială să fie amendate cu 50.000 de dolari, respectiv 5.000 de dolari, ca urmare a incidentelor de la finalul meciului.

Organizatorii Cupei Africii pe Națiuni au cerut Tunisiei să ceară scuze Confederației Africane până la 5 februarie sau să dovedească acuzațiile aduse. Dacă oficialii forului tunisian refuză, atunci Tunisia ar putea fi exclusă de la CAN-2017.

CAN a mai cerut Guineei Ecuatoriale, în calitate de țară organizatoare, să consolideze măsurile de securitate la viitoarele meciuri.

Reprezentativa Guineei Ecuatoriale s-a calificat în semifinalele Cupei Africii pe Națiuni, după ce a învins, sâmbătă, la Bata, în sferturile de finală, naționala Tunisiei, scor 2-1 după prelungiri.

Golurile au fost marcate de Javier Balboa ’90+2 (penalti), ‘102 pentru Guineea Ecuatorială și Ahmed Akaichi ’70 pentru Tunisia.

Tunisienii au criticat dur arbitrajul lui Rajindraparsad Seechurn, din Insulele Mauritius, care a acordat un penalti extrem de controversat în favorea echipei din Guineea Ecuatorială, transformat de Balboa (90+3), ceea ce a dus la prelungiri, unde același jucător a marcat din lovitură liberă pentru 2-1.

În semifinale, Guineea Ecuatorială va întâlni, joi, selecționata Ghanei.