Alvaro Morata a intrat în istoria fotbalului! Este primul jucător la care se aplică regula celei de-a patra schimbări

Alvaro Morata și-a asigurat un loc în istoria fotbalului. Jucătorul lui Real Madrid a devenit jucător din lume care este implicat în cea de-a patra schimbare.

Zidane a făcut a patra înlocuire în finala Campionatului Mondial al Cluburilor, meci câștigat de Real Madrid cu 4-2 în fața celor de la Kashima Antlers. După cele 90 de minute scorul a fost egal, 2-2, astfel că s-a intrat în prelungiri. Morata, a patra schimbare a madrilenilor, a fost trimis în teren în minutul 112. Și japonezii au efectuat a patra schimbare, în minutul 118.

FIFA a aprobat cea de-a patra schimbare în luna martie a acestui an. Regula se aplică doar în cazul partidelor care au nevoie de reprizele de prelungiri.

Publicat: 19 12. 2016, 12:09
Actualizat: 19 12. 2016, 12:10