Alexis Sanchez nu suportă să piardă! VIDEO A vrut să-și rupă tricoul de pe el. Reacția furioasă avută după înfrângerea care o lasă pe Chile în afara locurilor care duc la CM 2018

• Argentina – Chile 1-0, în preliminariile CM 2018 din America de Sud, cu singurul gol al partidei marcat de Messi, în minutul 16, din penalty.

Alexis Sanchez e recunoscut drept un jucător care nu primește foarte bine înfrângerile, iar ultimele luni au fost extrem de dificile pentru starul lui Arsenal din acest punct de vedere. Cu echipa de club eliminată din Champions League după două înfrângeri umilitoare suferite în fața lui Bayern (10-2 la general) și căzută până pe locul 6 în Premier League, după patru înfrângeri suferite în ultimele 5 meciuri din campionat, Sancez a fost nevoit să mai „accepte” un nou rezultat negativ, de această dată cu echipa națională.

Chile a pierdut meciul disputat pe terenul Argentinei, scor 1-0, și a căzut pe locul 6 în clasamentul preliminariilor din America de Sud,  iar acum câștigătoarea Copa America riscă să rateze calificarea la CM 2018.

În ciuda înfrângerii, Alexis Sanchez a fost unul dintre cei mai buni jucători de pe teren și a ratat o șansă imensă de a restabili egalitatea în minutul 65, când a executat perfect o lovitură liberă, dar bara transversală l-a salvat pe Romero (video jos).

Finalul partidei l-a găsit pe starul lui Arsenal extrem de frustrat și gata să-și rupă tricoul de pe el.