Laurențiu Reghecampf și Alex Mitriță, contraperformanță la Al Ahli! Au fost eliminați din Liga Campionilor Asiei

Laurențiu Reghecampf și Alexandru Mitriță au fost eliminați cu Al Ahli din Liga Campionilor Asiei.

Al Ahli, formația antrenată de Laurențiu Reghecampf, a fost eliminată din Liga Campionilor Asiei, în urma remirzei cu Al Duhail din Qatar, scor 1-1.

Alexandru Mitriță, fotbalistul în vârstă de 26 de ani de la Al Ahli, a fost introdus pe teren de Laurențiu Reghecampf doar jumătate de repriză.

Al Ahli, echipa lui Laurențiu Reghecampf și Alex Mitriță, eliminată din Liga Campionilor Asiei

Gruparea antrenată de Laurnețiu Reghecampf aveau nevoie de victorie la Doha pentru a continua în Liga Campionilor Asiei. Cea care a deschis scorul a fost Al Duhail, după o primă repriză echilibrată, în minutul 61 prin Ounga, iar atacantul din Kenya a ratat șansa să mărească avantajul câteva minute mai târziu, după ce a ratat un penalty.

În minutul 67 al partidei jucate de Al Ahli cu Al Duhail, Laurențiu Reghecampf a decis să-l introducă pe teren pe Alexandru Mitriță. Golul egalizator al echipei antrenorului român a venit în minutul 73, după reușita lui Haitham Asiri.

În urma rezultatului din faza grupelor, AL Ahli a încheiat pe poziția a treia, la egalitate cu Al Duhail, dar echipa lui Laurențiu Reghecampf are un golaveraj inferior. Esteghlal a câștigat grupa, cu 11 puncte, două lungimi peste următoarele două runde.

Laurențiu Reghecampf a semnat până în vară cu Al Ahli

Laurențiu Reghecampf a semnat cu Al Ahli până la finalul sezonului 2020 – 2021, cu opțiune de prelungire pe încă trei sezoane. Până în prezetnt, Reghe a mai antrenat echipe precum  Gloria Bistrița, FC Snagov, Universitatea Craiova, Concordia, FCSB, Al Hilal, Litex, Al-Wahda și Al-Wasl.

Pentru Al Ahli urmează partida cu Al Taawoun, în deplasare, vineri, 7 mai, ora 21.50. În Saudi Pro League, gruparea lui Laurențiu Reghecampf este pe locul 9, cu 35 de puncte, la egalitate cu Al Raed și la 13 puncte distanță de Al Hilal, liderul din clasament.

Publicat: 01 05. 2021, 14:12