AC Milan – Inter 0-3. Echipa lui Antonio Conte, pas mare spre titlu! Show total cu Lukaku și Lautaro Martinez! Video Online

Inter Milan's Argentine forward Lautaro Martinez (2ndR) celebrates with Inter Milan's Belgian forward Romelu Lukaku after opening the scoring during the Italian Serie A football match AC Milan vs Inter Milan on February 21, 2021 at the San Siro stadium in Milan.,Image: 592447230, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Inter a câștigat marele derby cu AC Milan, scor 3-0! Echipa lui Antonio Conte are acum patru puncte peste marea rivală, care a suferit a doua înfrângere la rând în Serie A.

Lautaro Martinez a deschis repede scorul pentru Inter, care a fost în avantaj la pauză: 1-0. În debutul reprizei secunde, Milan a ratat trei ocazii mari într-un interval de doar 150 de secunde, Handanovic fiind cu adevărat la înălțime.

Scăpată de momentele dificile, Inter a reușit să înscrie iar prin Lautaro Martinez, iar apoi Lukaku a rezolvat definitiv ecuația derby-ului, cu golul din minutul 66.

AC Milan – Inter 0-3

Finalul partidei! AC Milan – Inter 0-3

Min. 66: GOOOL INTER! Lukaku finalizează o acțiune superbă cu un șut plasat, fără speranțe Donnarumma. Belgianul, care marchează în al patrulea derby la rând, este aplaudat de marele său rival, Zlatan Ibrahimovic.

Min. 58: GOOOOL INTER! Lautaro Martinez reușește dubla din pasa lui Perisic.

Min. 48: OCAZIE MARE MILAN! Tonali este aproape și el de gol, însă Handanovic salvează iar formidabil.

Min. 47: OCAZII MILAN! În mai puțin de un minut, Handanovic are două super intervenții la ocaziile ratate de Ibrahimovic.

Min. 45: OCAZIE INTER! Skriniar reia puțin peste poartă cu capul, după o lovitură liberă.

Min. 5: GOOOOL INTER! Lautaro Martinez deschide scorul cu capul, din centrarea lui Lukaku.

Min. 1: Începe derby-ul din Serie A.

AC Milan (4-2-3-1): G. Donnarumma – Calabria, Kjaer, Romagnoli, Theo Hernandez – Kessie, Tonali – Saelemaekers, Calhanoglu, Rebic – Ibrahimovic.

Rezerve: Tătărușanu, Donnarumma A. – Dalot, Castillejo, Hauge, Leao, Meite, Kalulu, Brahim Diaz, Tomori, Krunic, Gabbia.

Antrenor: Stefano Pioli

Inter (3-5-2): Handanovic – Skriniar, De Vrij, Bastoni – Hakimi, Barella, Brozovic, Eriksen, Perisic – Lautaro, Lukaku.

Rezerve: Padelli, Radu – Gagliardini, Sanchez, Vecino, Kolarov, Ranocchia, Young, Vidal, D’Ambrosio, Darmian, Pinamonti.

Antrenor: Antonio Conte

Deși partida se dispută fără spectatori, mii de oameni sunt în fața stadionului, în special fanii celor de la Milan, care e gazda acestui derby. Eliminată din Europa, Inter se poate concentra doar pe bătălia pentru titlu, în timp ce echipa lui Ciprian Tătărușanu tocmai a remizat la Belgrad cu Steaua Roșie, scor 2-2.

Derby-ul AC Milan – Inter începe la ora 16:00, iar prosport.ro vă ține la curent cu toate momentele importante ale marelui meci din Serie A.

AC Milan – Inter, Live Video Online de la ora 16:00

Ultrașii n-au mai ținut cont de pandemia de coronavirus și mii de oameni s-au strâns în fața stadionului „San Siro”, în tentativa de a-și încuraja jucătorii înaintea super meciului care va fi urmărit cu siguranță de milioane de oameni.

Cu 50 de puncte după 22 de etape, Inter are un singur punct peste Milan: ambele echipe au câte 15 victorii. „Diavolul” a pierdut prima poziție după eșecul surprinzător cu Spezia, din ultima etapă, scor 0-2.

Ultimul meci direct a fost tot în acest an, în Cupa Italiei: cu Ciprian Tătărușanu în poartă și Ibrahimovic eliminat, Milan a pierdut dramatic calificarea în semifinale, după ce a fost învinsă cu 1-2.

„Sunt derby-uri pe care le uiţi imediat. Şi altele pe care le ţii minte pentru totdeauna”, a transmis Cristi Chivu, prin intermediul unui clip de prezentare creat de Inter. Legendarii Giuseppe Bergomi, Maicon şi Giuseppe Baresi apar alături de românul care a jucat timp de șapte ani pe Giuseppe Meazza.

Publicat: 21 02. 2021, 17:55
Actualizat: 25 02. 2021, 18:12