Inter e din nou lider în Serie A! Lukaku a fost decisiv în victoria cu Napoli și l-a depășit pe marele Cristiano Ronaldo. Succes după 22 de ani pe San Paolo

Romelu Lukaku of Inter celebrates with team mates after scoring a goal Napoli 06-01-2020 Stadio San Paolo Football Serie A 2019/2020 SSC Napoli - FC Internazionale Photo Cesare Purini / Insidefoto/Sipa USA, Image: 491355831, License: Rights-managed, Restrictions: *** World Rights Except Germany, Italy, Japan, and The Netherlands ***, Model Release: no, Credit line: Insidefoto / ddp USA / Profimedia

Inter chiar are echipă de titlu în acest sezon de Serie A, iar milanezii au demonstrat asta și în derby-ul cu Napoli din deplasare, pe care l-au câștigat clar, cu scorul de 3-1. Echipa lui Conte a făcut 45 de puncte și e lider în Serie A, la egalitate cu Juventus.

Romelo Lukaku a fost iar decisiv pentru Inter. Starul din Serie A a reușit o dublă cu Napoli și și-a depășit, deja, performanța din sezonul trecut de Premier League, atunci când a marcat 12 goluri în 32 de partide bifate în tricoul lui Manchester United.

Milik a redus din diferență după golurile lui Lukaku, dar Lautaro Martinez a lămurit definitiv lucrurile și a stabilit scorul final cu golul din minutul 62. Astfel, Inter a câștigat pe San Paolo după o pauză de 22 de ani.

Lukaku, pe urmele lui Icardi și Ibrahimovic! Atacantul lui Inter l-a depășit pe Ronaldo

În plus, Lukaku a intrat pe o listă cu nume grele luni seara: e al 6-lea jucător din istoria lui Inter care se poate lăuda cu o dublă în două meciuri la rând din Serie A, după Icardi, Recoba, Vieri, Ibrahimovic și Eto’o.

Mai mult, belgianul l-a depășit pe Cristiano Ronaldo, care tocmai a izbutit un hat-trick în succesul categoric obținut de Juventus cu Cagliari, scor 4-0. Lukaku a ajuns la 14 goluri în această ediție de Serie A, în timp ce portughezul se poate lăuda cu 12 reușite.

Golgheterul campionatului Italiei e în continuare Ciro Immobile, care a marcat de 19 ori pentru Lazio.

Publicat: 06 01. 2020, 23:38
Actualizat: 06 01. 2020, 23:45