Ianis Hagi, ținut pe bancă de Steven Gerrard în „Old Firm”! Victorie la limită în derby-ul Scoției

Antrenorul Steven Gerrard nu l-a folosit niciun minut pe Ianis Hagi în victoria obținută de Rangers în derby-ul campionatului Scoției, 1-0 în fața rivalei Celtic Glasgow.

Fotbalistul român a prins lotul pentru cel mai important meci de campionat, însă a luat loc pe banca de rezerve, nefiind introdus niciun minut de antrenorul Steven Gerrard. Ianis Hagi se pregătește de un transfer în următoarea perioadă, având mai multe variante la dispoziție, aceasta fiind una dintre posibilele explicații ale deciziei tehnicianului englez.

Un alt motiv pentru care Ianis Hagi nu s-a ridicat de pe banca de rezerve în „Old Firm” ar putea fi prestația sa din meciul de Europa League cu Alashkert, 0-0, în care fotbalistul nostru a evoluat sub nivelul său obișnuit și a sfârșit prin a fi singurul jucător înlocuit din tabăra scoțienilor. Steven Gerrard nu a putut fi prezent la acel meci, fiind infectat cu Covid-19, dar a ținut legătura pe tot parcursul întâlnirii cu reprezentantul său de pe bancă, Gary McAllister.

Rangers, victorie la limită în derby-ul Scoției, fără Ianis Hagi pe teren

Rangers și Celtic s-au întâlnit duminică în derby-ul de tradiție al campionatului scoțian, formația lui Ianis Hagi reușind în cele din urmă să obțină un succes la limită, 1-0. În minutul 66, Filip Helander a înscris cu capul singurul gol al partidei, din centrarea lui Borna Barisic.

În urma acestui joc, Rangers ocupă locul al treilea al clasamentului, cu 9 puncte adunate în patru meciuri, pe când rivala Celtic este doar pe poziția a șasea, cu 6 puncte.

În acest start de sezon, Ianis Hagi a evoluat de șase ori pentru Rangers, pentru care a marcat de două ori și a dat o pasă decisivă. El nu a  putut juca în două dintre meciurile de campionat, fiind accidentat după lovitura dură încasată în runda inaugurală, cu Livingston.

Pentru Ianis Hagi urmează reunirea echipei naționale, fiind convocat de Mirel Rădoi în perspectiva meciurilor care se vor disputa în perioada următoare.

Publicat: 29 08. 2021, 16:42