Ianis Hagi, prima reacție după ce a debutat la Alaves! Românul a fost introdus în ultimele cinci minute ale meciului cu Valencia: „O zi foarte specială!”

Ianis Hagi, prima reactie dupa ce a debutat la Alaves! Romanul a fost introdus in ultimele cinci minute ale meciului cu Valencia: „O zi foarte speciala!”

Duminică, la o zi după ce a debutat la Alaves, în victoria cu 1-0 în fața celor de la Valencia, Ianis Hagi a postat un mesaj special pe rețelele de socializare. Prima reacție a mijlocașului român este îndreptată în special către fanii echipei pe care o reprezintă.

Ianis Hagi, încântat după ce a debutat la Alaves. Românul a oferit prima reacție, după ce antrenorul l-a introdus în teren în ultimele cinci minute ale meciului cu Valencia

Sâmbătă, în runda cu numărul 4 din La Liga, Ianis Hagi a debutat la Alaves, în confruntarea cu Valencia. Mijlocașul român a fost trimis pe teren în ultimele 5 minute și nu a apucat să impresioneze, deoarece echipa sa a fost presată puternic de adversară in finalul meciului. Cu toate acestea, Alaves a reușit să țină de rezultat și la final s-a impus la limită, scor 1-0.

Deși a petrecut doar câteva minute pe teren, Ianis Hagi se declară mulțumit de șansa pe care a primit-o din partea antrenorului său, iar duminică, la o zi după debut, a postat și un mesaj pe rețelele de socializare:

„Ieri a fost o zi foarte specială! Mulțumesc tuturor fanilor pentru primirea frumoasă de care am avut parte și am fost foarte fericit să pot să sărbătoresc victoria. Ne vedem după pauza generată de meciurile echipelor naționale! Haide, Deportivo Alaves!”, a scris Ianis Hagi, pe rețelele de socializare.

În secțiunea de comentarii, câțiva dintre fanii lui Rangers, clubul de care Ianis încă aparține, și-au manifestat frustrarea cu privire la plecarea românului de pe Ibrox:

„Ți-am dus dorul pe Ibrox astăzi, Ianis. Beale (n.r. – antrenorul Michael Beale) e al naibii de incapabil. Odată ce el pleacă tu te poți întoarce să domnești, tânăr prinț”, i-a scris un urmăritor lui Ianis.

„Cum de acest om nu a putut să intre în echipa lui Rangers. Este o rușine!”, a notat un altul.

Ce a declarat antrenorul lui Alaves despre Ianis Hagi

După Alaves – Valencia 1-0, antrenorul Luis Garcia a fost chestionat cu privire la situația lui Ianis Hagi, pe care unii dintre fani îl așteptau să debuteze din postura de titular.

Garcia spune că Ianis se descurcă mulțumitor la antrenamente, însă nu poate fi, momentan, titular. Și asta deoarece nu își cunoaște foarte bine noii colegi:

„Creşte în pregătire de la o zi la alta, totuşi îi lipsesc automatismele şi alte lucruri”, a declarat Luis Garcia, antrenorul lui Alaves, după victoria cu Valencia.

Ianis Hagi este împrumutat de Rangers la Alaves până la finalul sezonului. Contractul românului cu clubul scoțian mai este valabil până la data de 31 mai 2026.

Publicat: 03 09. 2023, 19:01
Actualizat: 03 09. 2023, 19:04