Ianis Hagi i-a dat pe spate pe spanioli după prestația cu Atletico Madrid! Ce note a primit fiul lui Gică Hagi: „Calitate!”

Ianis Hagi (25 de ani) i-a dat pe spate pe spanioli după prestația cu Atletico Madrid și s-a ales cu o mulțime de cuvinte de laudă în presa iberică. Fiul lui Gică Hagi, intrat în echipa lui Alaves din postura de rezervă, a primit note încurajatoare din partea tuturor publicațiilor.

Ianis Hagi începe să revină la forma care l-a consacrat: i-a dat pe spate pe spanioli după prestația cu Atletico Madrid! Ce note a primit fiul lui Gică Hagi

Duminică seară, în runda cu numărul 11 din La Liga, Ianis Hagi a reușit un meci excelent cu Atletico Madrid. Intrat pe teren din postura de rezervă, în minutul 63, la scorul de 0-2, Ianis Hagi a schimbat jocul lui Alaves, reușind să ofere și pasa decisivă de la singurul gol al oaspeților. Totodată, Ianis a fost aproape să înscrie un gol fabulos, din voleu, însă mingea a trecut la o palmă pe lângă bară.

Din nefericire, Alaves a sfârșit prin a fi învinsă cu 1-2 în deplasare de Atletico Madrid, însă evoluția lui Ianis Hagi nu poate fi ștearsă. După prestația bună de la echipa națională, Ianis pare că revine la forma care l-a consacrat și la echipa de club, iar acest fapt s-ar putea dovedi extrem de important pentru Alaves, care luptă să evite retrogradarea în acest sezon.

Pentru prestația avută în jumătatea de oră pe care a prins-o în teren, Ianis Hagi a primit, din partea presei locale, cea mai mare notă din echipa sa. Ziariștii basci de la El Correo i-au acordat calificativul 7 și au notat:

„Calitate cu mingea la picior, a fost aproape de gol și a dat un assist! Intrarea sa în a repriza a doua a adus un alt suflu atacului, mai ales în minutele de final. Românul a fost activ și a adus claritate în jocul cu mingea al echipei, claritate care lipsea”, se arată pe Alaves.elcorreo.com.

Lăudat și în celebrele ziare Marca și AS

Ianis Hagi și-a primit porția de laude și din partea marilor publicații spaniole, cum ar fi Marca și AS. În cazul primei menționate, Ianis a fost considerat ca fiind cel mai periculos jucător din tabăra lui Alaves, chiar dacă a petrecut pe teren doar 30 de minute:

„Mai întâi a avut o șansă de a înscrie, apoi a oferit o pasă de gol, dar reușita a venit prea târziu pentru Alaves”, au scris cei de la Marca, oferindu-i lui Ianis două stele, la fel ca portarului Sivero. Restul de jucători din tabăra lui Alaves au primit doar câte o stea.

În schimb, jurnaliștii de la AS au notat:

„În acele minute, Ianis Hagi a părut să fie singurul jucător al lui Luis Garcia care era cu adevărat pe teren”.

Meciul cu Atletico Madrid a fost al 7-lea pe care Ianis Hagi l-a jucat în tricoul lui Alaves.

În acest moment, echipa mijlocașului român este pe locul 17 în La Liga, primul de deasupra zonei roșii, cu 9 puncte adunate după 11 etape. În runda viitoare, Alaves va primi vizita ultimei clasate, Almeria, care nu a înregistrat nicio victorie în acest sezon și are doar 3 puncte.

Publicat: 30 10. 2023, 09:26