Ianis Hagi, erou cu două goluri marcate în victoria istorică a lui Alaves în Cupa Regelui! Meciul face înconjurul planetei datorită scorului uluitor: 10-0! | VIDEO

Ianis Hagi, erou cu două goluri marcate în victoria istorică a lui Alaves cu scorul de 10-0, din Cupa Regelui, în deplasare cu Deportivo Murcia, grupare din ligile inferioare spaniole.

Internaționalul român în vârstă de 25 de ani, care, după cum se știe deja foarte bine, evoluează în prezent doar sub formă de împrumut la echipa din La Liga de la Rangers, a semnat astfel primele sale reușite în tricoul formației spaniole. El a reușit să puncteze în minutul 63 pentru 6-0, respectiv în minutul 80, ducând scorul la 9-0.

Aceste goluri ale lui Ianis Hagi au venit după ce el a reușit să furnizeze o pasă decisivă în meciul pierdut de echipa sa în deplasare cu Atletico Madrid, scor 1-2, în etapa cu numărul 11 din acest sezon de La Liga, semn că optimismul arătat de el recent cu privire la viitorul său la Deportivo Alaves se baza pe anumite argumente.

„Dacă ar fi să fac un bilanț al ultimelor trei meciuri ale lui Alaves înainte de pauza competițională, cred că am jucat bine și sentimentele mele sunt pozitive. Vom continua să muncim din greu și să luptăm pentru fiecare meci. Suntem pe drumul cel bun și sunt sigur că rezultatele vor merge în direcția bună”, a spus el recent, pentru estadiodeportivo.com.

Ianis Hagi a fost inclus de selecționerul Edi Iordănescu pe lista preliminară a stranierilor luați în calcul pentru meciurile decisive cu Israel și Elveția, din campania de calificare la EURO 2024.