Ianis Hagi a jucat doar 15 minute, iar nota a fost pe măsură, după Mallorca – Alaves

Ianis Hagi a jucat doar 15 minute în finalul meciului dintre Mallorca și Alaves, iar nota primită de internaționalul român a fost pe măsură.

Pentru al treilea meci consecutiv, antrenorul Luis Garcia a ales să-l lase pe banca de rezerve pe internaționalul român.

Ianis Hagi a jucat doar 15 minute în finalul meciului dintre Mallorca și Alaves, iar nota a fost pe măsură

Hagi a fost trimis pe teren în minutul 75, în locul lui Jon Guridi, iar site-ul Sofascore l-a notat pe român cu 6.6 pentru sfertul de oră petrecut pe gazon, în care a adunat 15 atingeri.

Împrumutul fiului lui Gică Hagi la Alaves nu decurge extraordinar, chiar dacă mijlocașului i-a fost acordat numărul 10: a bifat 11 meciuri în campionat, doar cinci ca titular, fără să înscrie, și a oferit o pasă decisivă. În Cupa Regelui, a evoluat într-o partidă în care a marcat de două ori, într-o victorie cu 10-0 în fața celor de la Deportivo Murcia.

Veștile nu sunt bune pentru Ianis Hagi nici din Scoția, acolo unde jurnaliștii scoțieni i-au desființat prestațiile și au subliniat că nu poate reprezenta o soluție viabilă pentru Rangers.

Aducerea lui Hagi înapoi la Rangers s-ar putea să nu fie soluția imediată pe care și-o imaginează. În timp ce românul a prezentat câteva mostre de talent în sezonul trecut, el nu a reușit să aibă în mod constant un impact semnificativ.

În plus, perioada lui de împrumut la Deportivo Alaves nu a fost prea impresionantă, cu un singur assist în 10 meciuri din La Liga.

Acest lucru ridică întrebări cu privire la forma sa actuală și adaptabilitate. Revenirea lui Hagi nu garantează o îmbunătățire imediată, având în vedere problemele sale din trecut și natura predispusă la accidentări”, au notat jurnaliștii scoțienii de la Ibrox News.

Publicat: 03 12. 2023, 22:47