Ianis Hagi a debutat la Genk. Românul a fost rezervă și l-a înlocuit pe unul din cei mai buni jucători ai belgienilor. Cum a comentat site-ul clubului Genk debutul lui Hagi junior

Ianis Hagi a debutat Racing Genk, noua sa echipă, într-un amical câștigat duminică de belgieni, scor 3-0 (1-0), cu formația croată Lokomotiva Zagreb.

Românul a fost rezervă și a intrat în minutul 74, în locul unuia dintre cei mai activi și mai buni jucători belgieni de până atunci, polonezul Jakub Piotrowski (21 de ani, adus anul trecut de la Pogon Szczecin contra a 2.000.000 de euro).

„În minutul 74 am înregistrat debutul lui Ianis Hagi, care l-a înlocuit pe Piotrowski. În ultimele 10 minute am văuzt și prima încercare de a înscrie a românului. Șutul său, de la puțin peste 16 metri, a fost blocat de un apărător croat. Putem spune că a mai fost atins un obiectiv cu aceasta”, scrie în finalul cronicii de meci publicate pe site-ul oficial al clubului Genk.

Golurile au fost marcate de japonezul Ito (32) și Benson (72 și 90+1) – ultimul, intrat și el după pauză.

Ianis, în vârstă de 20 de ani, a fost transferat de la Viitorul la Genk contra sumei de 8.000.000 de euro în urmă cu câteva zile.

Echipa folosită de antrenorul Felice Mazzu: Vukovic (45 Coucke) – De Norre, Cuesta, Dewaest, Uronen – Berge (79 Wouters), Heynen (65 Nygren) – Ito (65 Ndongala), Piotrowski (74 Hagi), Bongonda (65 Benson) – Odey (79 Vanzeir).

Publicat: 15 07. 2019, 13:50
Actualizat: 15 07. 2019, 14:11