Ianis Hagi a atins mingea de 9 ori în 31 de minute și a primit nota 3 din partea jurnaliștilor, după Alaves – Real Madrid 0-1: „Depășit!”

Intrat din postura de rezervă în partida Alaves – Real Madrid 0-1, din runda cu numărul 18 a campionatului spaniol, Ianis Hagi a atins mingea de 9 ori în 31 de minute și la final a primit nota 3 din partea jurnaliștilor.

Alaves a încasat a treia înfrângere la rând în La Liga și se află pe locul 16 în clasament, la doar 3 puncte în fața primei poziții retrogradabile.

Analiza lui Ianis Hagi după Alaves – Real Madrid 0-1. A atins mingea de 9 ori în 31 de minute și a primit nota 3 din partea jurnaliștilor

Joi seară, Ianis Hagi a început din postura de rezervă partida Alaves – Real Madrid, din runda cu numărul 18 a campionatului. Gazdele au reușit să se închidă bine în fața „galacticilor”, iar în prima repriză tabela a rămas nemodificată.

Mai mult, în repriza secundă, Alaves a primit o veste bună. Nacho Fernandez a fost eliminat de arbitru, iar Real Madrid s-a văzut nevoită să joace pe final în inferioritate numerică.

În minutul 59, pe teren a fost trimis și Ianis Hagi, în locul lui Jon Guridi. Din nefericire, Real Madrid a continuat să domine jocul, chiar și cu un jucător de câmp mai puțin, iar în minutul 90+2, Lucas Vasquez a dat marea lovitură. Servit de Toni Kroos, spaniolul l-a învins pe portarul gazdelor și Realul a plecat cu toate cele trei puncte în cont de pe terenul lui Alaves.

Potrivit celor de la Sofascore, Ianis Hagi a petrecut pe teren 31 de minute, timp în care a atins mingea de 9 ori. Aceeași sursă dezvăluie că Ianis Hagi a expediat 3 pase, dintre care doar una și-a atins destinația. În schimb, Ianis a pierdut de 4 ori posesia în favoarea adversarilor.

Prestația modestă a mijlocașului român nu a fost trecută cu vederea nici de jurnaliștii locali, de la publicația Noticias de Alava. Aceștia i-au acordat nota 3 lui Ianis Hagi, cea mai mică din teren, iar în completare au adăugat:

„A fost introdus pe teren ca element surpriză, dar nu a jucat bine. Nu i-a oferit lui Alaves ceea ce avea nevoie, nici măcar în superioritate numerică, și a fost depășit în repetate rânduri. El trebuie să ofere mult mai mult după pauză”, au scris ziariștii de la Noticias de Alava.

Ianis Hagi, în Alaves – Real Madrid 0-1

Hagi Jr. nu a mai înscris sau pasat decisiv pentru Alaves din data de 2 noiembrie

Ultimele reușite ale lui Ianis Hagi în tricoul lui Alaves au fost înregistrate pe 2 noiembrie, când el a înscris o dublă în partida de Cupă cu Deportivo Murcia, câștigată cu un incredibil 10-0.

De atunci, Hagi Jr. a jucat în toate meciurile pentru Alaves, în majoritatea din postura de rezervă, intrat pe final, însă nu a mai reușit să își ajute coechipierii.

În total, Ianis a bifat 15 meciuri în tricoul echipei spaniole, pentru care a înscris două goluri și a oferit un assist.

Publicat: 22 12. 2023, 08:40