Horațiu Moldovan a dat lovitura carierei, într-un mod spectaculos! S-a calificat cu Atletico Madrid în sferturile Ligii Campionilor, după ce a eliminat-o pe Inter Milano la loviturile de departajare

Madrid, Spain, March 13th 2024: Memphis Depay 9 Atletico de Madrid celebrates with teammates his goal during the UEFA Champions League football match between Atletico Madrid and Inter at Civitas Metropolitano in Madrid, Spain. Copyright: xDanielaxPorcellix/xSPPx spp-en-DaPoSp-20240313-DP106425,Image: 856650902, License: Rights-managed, Restrictions: PUBLICATIONxNOTxINxBRAxMEX, Credit images as "Profimedia/ IMAGO", Model Release: no

Horațiu Moldovan a dat lovitura carierei. Portarul naționalei României s-a calificat cu Atletico Madrid în sferturile Ligii Campionilor, după ce a eliminat-o pe Inter Milano la loviturile de departajare, unde spaniolii s-au impus cu 3-2.

Gruparea din capitala Spaniei le-a dat multe emoții suporterilor prezenți pe Wanda Metropolitano, care au trăit meciul la intensitate maximă. Horațiu Moldovan a fost doar rezervă în meciul cu Inter Milano, în urma căruia Atletico Madrid s-a calificat în sferturile UEFA Champions League.

Horațiu Moldovan, în sferturile UEFA Champions League

După ce a cedat în meciul tur din optimile UEFA Champions League, în deplasare, pe terenul celor de la Inter Milano, cu scorul de 1-0, Atletico Madrid a reușit să întoarcă soarta calificării în retur, pe teren propriu, și să ajungă în sferturile de finală ale competiției.

Echipa antrenată de Diego Simeone a început rău meciul de pe Wanda Metropolitano și s-a văzut condusă cu 1-0 în minutul 33 al partidei, după reușita lui Dimarco. Cu toate acestea, colegii lui Horațiu Moldovan au reacționat foarte rapid și au reușit să restabilească egalitatea pe tabela de marcaj, la doar două minute distanță de reușita celor de la Inter Milano.

În minutul 35 al partidei, Griezmann a reușit să îl învingă pe Yann Sommer și a reaprins speranțele fanilor prezenți pe stadionul din capitala Spaniei.

Atletico Madrid a continuat să forțeze marcarea celui de-al doilea gol. Introdus în teren în minutul 79, în locul lui Morata, Memphis Depay și-a făcut simțită prezența în minutul 87 al partidei, când a reușit să înscrie pentru 2-1 și să ducă scorul general la 2-2.

Chiar înainte ca arbitrul să fluiere finalul timpului regulamentar, Riquelme Rodrigo a semnat o ratare uriașă, prin care Atletico putea să tranșeze soarta calificării chiar în 90 de minute.

În prelungiri nu s-a marcat și s-a ajuns la loviturile de departajare, 3-2 pentru madrileni.

Jan Oblak, rivalul lui Horațiu Moldovan, decisiv la loviturile de departajare

Jan Oblak, titularul din poarta celor de la Atletico Madrid, a reușit să apere două lovituri de departajare, executate de Sanchez și Klaassen.

Pentru Atletico au punctat Depay și Riquelme și Coreea, în timp ce Saul a ratat. De partea cealaltă, Inter a marcat prin Calhanoglu și Acerbi, iar Sanchez, Klaassen și Lautaro Martinez nu au reușit să înscrie.

• Echipele calificate în sferturile Ligii Campionilor sunt: Real Madrid, Atletico Madrid, FC Barcelona, Manchester City, Arsenal Londra, Bayern Munchen, Borussia Dortmund și PSG