Hanca, din nou la înălțime în Polonia! Fostul dinamovist a fost decisiv într-o nouă victorie, după ce a marcat și a oferit un assist. Cum au reacționat fanii

Sergiu Hanca este de neoprit în campionatul Poloniei și poate să fie o variantă importantă pentru Mirel Rădoi la naționala României. Fostul dinamovist a făcut un meci excelent și duminică, atunci când Cracovia a bătut-o cu 2-1 pe Lech Poznan.

Jucătorul român a fost decisiv în repriza secundă, după ce Lech a condus la pauză cu 1-0. Hanca a oferit assist-ul pentru golul de 1-1 reușit de Pestka, iar apoi a adus victoria Cracoviei cu golul din penalty izbutit în minutul 67.

Schimbat în minutul 84 cu Wdowiak, Hanca a ieșit de pe teren în aplauzele celor 12.000 de oameni aflați pe stadion.

Hanca speră la titlu în Polonia

După 22 de etape, Cracovia are 42 de puncte, la fel ca Legia Varșovia, cele două echipe ocupând primele două locuri în Ekstraklasa.

„Visez să câștig campionatul cu Cracovia și să revin la echipa națională. Îi datorez forma mea bună și antrenorului meu, care mi-a dat încredere din prima zi în care am ajuns aici”, a spus recent Hanca, pentru ProSport.

Fotbalistul născut la Târgu Mureș a ajuns la Cracovia anul trecut, după ce s-a despărțit cu scandal de Dinamo.