Încep grupele Ligii Campionilor sezonul 2021-2022! Care sunt partidele primei runde și orele de disputare

trofeul-champions-league
Vezi galeria foto - 8 poze

Liga Campionilor, ediția 2021-2022, pornește la drum cu 32 de echipe și 8 grupe. Partidele se desfășoară, ca și până acum, marți și miercuri seara de la ora 19.45 și 22.00.

Aceasta va fi a 67-a ediție a Ligii Campionilor / Cupa Campionilor Europeni. Este, de asemenea, al 30-lea sezon de când a fost branduit UEFA Champions League în 1992/93.

Finala UEFA Champions League ediția 2021/22 se va disputa pe stadionul „Krestovsky” din Sankt Petersburg. Este a doua oară când Rusia va găzdui finala competiției, după cea din 2007/08 cu Manchester United campioană (1-1 după prelungiri, 6-5 la penalty-uri împotriva Chelsea).

Cele mai multe goluri marcate într-o ediție a grupelor UEFA Champions League sunt 25 – realizate de Paris Saint Germain în 2017/18. Între timp, doar trei formații nu au reușit să înscrie într-o etapă a grupelor competiției: Deportivo La Coruña (2004/05), Maccabi Haifa (2009/10), Dinamo Zagreb (2016/17).

Inter Milano – Real Madrid, ora 22.00

Ultimii antrenori câștigători ai Champions League – toți germani!

Cristiano Ronaldo deține în prezent recordul pentru cele mai multe goluri marcate (134) în UEFA Champions League.

Dintre fotbaliștii care au jucat 500 sau mai multe minute în UEFA Champions League, atacantul Borussia Dortmund, Erling Haaland, deține cele mai bune minute medii pe gol din istoria competiției (un gol la 63 de minute – 20 de goluri în 1.259 de minute jucate).

Ultimii trei antrenori care au câștigat UEFA Champions League sunt germani: Jürgen Klopp în 2019 cu Liverpool, Hansi Flick în 2020 cu Bayern München și Thomas Tuchel în 2021 cu Chelsea.

Publicat: 14 09. 2021, 08:33
Actualizat: 14 09. 2021, 08:37