George Pușcaș, în mare formă! A ajuns la patru goluri în ultimele cinci meciuri jucate! Atacantul a marcat în optimile Cupei. Reading, eliminată dramatic de Sheffield Utd | VIDEO

UPDATE: George Pușcaș a înscris iar pentru Reading. Atacantul naționalei a egalat în optimile FA Cup, din penalty, în minutul 43. Pușcaș a jucat tot meciul, care a fost decis, în prelungiri, în urma golului reușit de Billy Sharp în minutul 105+2.

La sfârșitul timpului regulamentar de joc, scorul a fost de egalitate, 1-1.

Sheffield merge mai departe în sferturile FA Cup. George Pușcaș se bucură însă de o formă excelentă: a reușit patru goluri în ultimele cinci meciuri jucate.

Știrea inițială:

George Pușcaș a revenit cu gol la Reading, după meciul cu Wigan, din campionat, în care a fost lăsat pe banca de rezerve, și cel cu Barnsley, în care a fost omul meciului, cu un gol și o pasă decisivă. Atacantul naționalei a înscris din penalty în partida din optimile Cupei Angliei.

George Pușcaș a fost trimis pe teren încă din primul minut, dar oaspeții au deschis rapid scorul. David McGoldrick a înscris în minutul 2 cu o lovitură de cap din centrul careului.

Echipă situată pe locul 8 în Premier League, Sheffield Utd s-a văzut egalată cu două minute înaintea finalului primei reprize. George Pușcaș s-a bătut pentru minge la un penalty obținut de Reading și a transformat impecabil. (VIDEO AICI)

Ce spune un analist al BBC despre George Pușcaș

„Pușcaș trebuie să joace mai bine. În vară, clubul a plătit o mulțime de bani pentru el. A reușit un hat-trick în 10-15 minute cu Wigan, ceea ce a fost fantastic pentru el, și am văzut acel gol incredibil marcat cu Cardiff la startul sezonului. Toți am spus: «Wow, ce fotbalist avem aici!». Dar e nevoie să producă asemenea meciuri constant”, a spus Mick Gooding.

George Pușcaș a fost eroul lui Reading in ultimul meci din Championship. Românul a dat pasa de gol la primul gol al duelului cu Barnsley, în minutul 18. Apoi, Pușcaș a dat lovitura în repriza secundă, în minutul 60. A primit o pasă în adâncime, a sprintat aproape 20 de metri și a șutat impecabil de la marginea careului.

George Pușcaș a fost cumpărat cu 8 milioane de euro de la Inter Milano în vara anului 2019. Până acum a jucat 32 de meciuri pentru Reading.

11 goluri a reușit George Pușcaș pentru Reading în acest sezon, în toate competițiile

Publicat: 04 03. 2020, 00:30
Actualizat: 04 03. 2020, 00:35