Golul cu care Ianis Hagi intra direct în topul celor mai frumoase din La Liga, așa cum o făcea pe vremuri Gică Hagi! „Intervenție incredibilă!” | VIDEO

Ianis Hagi (24 de ani) a fost titular în meciul jucat de Deportivo Alaves cu Celta Vigo, scor 1-1, iar internaționalul român a fost aproape să înscrie un gol cu care intră direct în topul celor mai frumoase reușite din La Liga.

Ianis Hagi s-a acomodat de minune la Deportivo Alaves, iar fiul lui Gică Hagi a reușit să le arate spaniolilor de ce este capabil chiar la meciul jucat de echipa sa cu Celta Vigo.

Ianis Hagi a fost unul dintre cei mai buni jucători de pe teren la partida jucată de Deportivo Alaves cu Celta Vigo, iar acesta a fost aproape să înscrie unul dintre cele mai frumoase goluri din sezonul 2023-2024 din La Liga.

În minutul 59 al partidei dintre Deportivo Alaves și Celta Vigo, Ianis Hagi a ratat ocazia de a înscrie dintr-o lovitură liberă. Internaționalul român a executat foarte bine lovitura liberă, însă portarul Ivan Villar a avut o intervenție fantastică catalogată de jurnaliștii spanioli drept „incredibilă”.

La zece minute distanță după lovitura liberă fantastică efectuată de Ianis Hagi, fotbalistul lui Deportivo Alaves a provocat eliminarea lui Luca de Torre, care l-a faultat grosolan pe internaționalul român și a fost eliminat.

Ianis Hagi, printre cei mai buni de pe teren la meciul cu Celta Vigo

După evoluția din meciul jucat de Deportivo Alaves cu Celta Vigo, Ianis Hagi a fost notat de jurnaliștii de la SofaScore cu 7,5, una dintre cele mai mari ale echipei sale. Singurii doi jucători care au primit note mai mari decât Ianis au fost Alex Sola (7,6) și Samuel Omorodion (8,1).

Meciul cu Celta Vigo a fost al doilea pentru Ianis Hagi în care a fost titular la Deportivo Alaves, după ce făcuse parte din primul „11” al echipei sale și la înfrângerea suferită în fața lui Athletic Bilbao, scor 0-2.

De la mai puţin la mai mult, aşa cum a indicat Luis García Plaza într-o conferinţă de presă. Hagi a trecut neobservat o mare parte din prima repriză şi apoi a apărut în a doua. A fost aproape de a marca dintr-o lovitură liberă directă”, au scris jurnaliștii spanioli despre Ianis Hagi.

Publicat: 29 09. 2023, 12:06
Actualizat: 29 09. 2023, 12:08