Gigi Becali are de ce să regrete transferul „tancului francez”. Atacantul face show în Arabia

Gigi Becali are de ce sa regrete transferul „tancului francez”. Atacantul face show in Arabia
Vezi galeria foto - 6 poze

Gigi Becali are de ce să regrete transferul „tancului francez” Arnold Garita (28 de ani), care în sezonul trecut a evoluat în tricoul celor de la FC Argeș.

Latifundiarul din Pipera a încercat să îl aducă la FCSB, dar s-a lovit de pretențiile financiare prea ridicate ale fotbalistului. Astfel, atacantul a ajuns în Arabia Saudită, unde face show!

Atacantul Arnold Garita face show în Arabia Saudită! Gigi Becali are de ce să regrete transferul „tancului francez”

Arnold Garita, atacantul care a refuzat oferta lui Gigi Becali în vară, a început să distrugă apărările din Arabia Saudită, iar în runda precedentă a devenit eroul celor de la Al Faisaly.

Noua echipă a lui Garita evoluează în liga secundă din Arabia Saudită, dar se numără printre candidatele la promovare, astfel că fostul atacant al celor de la FC Argeș speră ca din sezonul următor să se poată bate cu Ronaldo și Benzema pentru titlul de golgheter.

Al Faisaly este pe locul 5 în clasament, cu 23 de puncte adunate după 13 etape. Primele 3 poziții, toate promovabile, sunt ocupate de Al Qadisiya, Al Orubah și Al Adalah, cu 30, 27, respectiv 26 de puncte.

În etapa precedentă a campionatului, Al Faisaly a obținut o victorie incredibilă, mulțumită lui Arnold Garita. Gruparea atacantului francez a evoluat în deplasare cu Al Ain, iar duelul a fost un adevărat „thriler”. Al Ain a condus cu 1-0 și cu 2-1, însă Al Faisaly a revenit de fiecare dată și în minutul 55 chiar a reușit să preia conducerea, 3-2. În prelugirile partidei a urmat show-ul. Mai întâi, în minutul 90+1, egalitatea de pe tabelă a fost restabilită, după ce Al Cheikhi, jucătorul lui Al Faisaly, și-a înscris în propria poartă.

Însă, în minutul 90+13, când mai erau doar câeva secunde până la final, Arnold Garita a dat lovitura de grație! Atacantul dorit în vară de Gigi Becali a înscris golul de 4-3 pentru Al Faisaly și a devenit eroul fanilor.

Arnold Garita începe să se simtă din ce în ce mai bine în Arabia Saudită

Arnold Garita nu a avut parte de o adaptare ușoară în Arabia Saudită și în primele 7 meciuri jucate pentru Al Faisaly a reușit să înscrie un singur gol. Acum, după 13 partide disputate, fostul atacant al celor de la FC Argeș se poate mândri cu 5 goluri și 3 pase decisive.

Doar eșalonul secund al fotbalului din Arabia Saudită, Arnold Garita a înscris 4 goluri și este aproape să între în topul celor mai buni 10 marcatori ai campionatului.

Cota de piață a lui Arnold Garita este de 650.000 de euro, conform Transfermarkt.

Publicat: 16 12. 2023, 10:12