Gesturi incalificabile ale fotbalistelor din Camerun la Campionatul Mondial. VIDEO | De la scuiparea unei adversare până la îmbrâncirea arbitrului

Echipa națională de fotbal feminin a Camerunului a fost eliminată, duminică, în optimile Campionatului Mondial, după înfrângerea contra Angliei, scor 0-3. Fotbalistele din Africa au avut mai multe gesturi nesportive în partida de la Valenciennes.

Primul astfel de moment a avut loc în minutul 13, când apărătoarea Augustine Ejangue (30 de ani) a scuipat-o pe braț pe Toni Duggan (27 de ani). Cameruneza nu a primit nicio sancțiune din partea arbitrului, în ciuda faptului că fotbalista Angliei s-a arătat vizibil deranjată de gestul incalificabil al adversarei.

Incidentele au continuat în prelungirile primei reprize, când Anglia a marcat pentru 2-0. Ellen White a înscris, însă fanionul a fost ridicat pentru offside. Reușita a fost validată ulterior cu ajutorul sistemului VAR, însă camerunezele au acceptat cu greu decizia. BBC scrie că fotbalistele din Africa au refuzat să reînceapă jocul pentru mai multe secunde, unele dintre ele chiar plângând și acuzând FIFA de rasism.

Gesturile nesportive au continuat, iar în minutul 68, purtătorea tricoului cu numărul 10, Jeannete Yango a îmbrâncit-o pe arbitra din China, în ceea ce a părut să fie un gest intenționat.

Partida s-a încheiat cu scorul de 3-0 pentru naționala Angliei, după golurile lui Houghton (14), White (45+4) și Greenwood (58). Anglia se califică astfel în sferturile de finală ale Campionatului Mondial, unde vor întâlni Norvegia.

Publicat: 23 06. 2019, 20:43
Actualizat: 23 06. 2019, 21:04