George Pușcaș, la prima etapă din Championship, în noul sezon. Reading a pierdut pe terenul lui Stoke City

Echipa lui George Pușcaș, Reading FC, a debutat în noul sezon al Championship cu o înfrângere suferită în deplasarea de la Stoke City, care s-a impus cu 3-2.

Prima etapă a sezonului din Championship, a doua ligă valorică din Anglia, nu a fost cu noroc pentru echipa internaționalului George Pușcaș. Reading FC a pierdut în deplasarea de pe terenul lui Stoke City, 2-3, gazdele marcând golul victoriei cu cinci minute înainte de fluierul final.

Atacantul român nu a făcut parte din echipa de titulari, însă a fost aruncat în luptă pe parcursul jocului disputat sâmbătă.

George Pușcaș a intrat în minutul 77 în Stoke City – Reading, în prima etapă din noul sezon de Championship

Echipa vârfului român s-a deplasat pe terenul lui Stoke City în prima etapă a noului sezon din Championship, a doua divizie a campionatului Angliei, de unde s-a întors învinsă la limită. După ce a fost condusă în două rânduri, Reading a egalat la 2 în minutul 61, grație golului reușit de Liam Moore.

George Pușcaș a fost aruncat în luptă în minutul 77 de antrenorul Veljko Paunovici, care își dorea să forțeze victoria. Din păcate pentru echipa românului, nu doar că acesta nu a reușit să își treacă numele pe lista marcatorilor până la finalul partidei, dar defensiva lui Reading a cedat din nou. Sam Surridge, intrat și el pe teren în ultimul sfert de oră, nu a greșit ținta și a marcat pentru 3-2 în minutul 85, stabilind scorul final.

Reading a ratat startul în acest sezon, dar prestația jucătorilor nu a fost rea, astfel că speranțele suporterilor de a-și vedea favoriții în Premier League anul viitor rămân intacte.

George Pușcaș este la prima experiență în Anglia, unde a ajuns în 2019, după ce s-a transferat de la Palermo.

Publicat: 07 08. 2021, 20:48
Actualizat: 07 08. 2021, 22:14